1 milimetr denně může znamenat hodně! | 28 dubna 2018

Jeden milimetr na první pohled není příliš mnoho. Pokud si ale představíte, že jeden milimetr denně je rychlost, jakou se regenerují poškozené nervy, pak dostává tato jednotka úplně jiný „rozměr“.

Jak se rychle zbavit bolesti zad?

Odpověď zní jasně: při bolestech zad žádné zkratky neexistují. Sice byste si mohli vzít analgetikum, které vám dočasně uleví, zde je ale skutečně nutné klást důraz na slovo dočasně. Analgetika totiž pouze potlačují projevy bolesti, nicméně neléčí jejich příčinu. A právě zde je nutné se zamyslet nad tím, jestli jsou naše očekávání při léčbě reálná. Téměř každá léčba zad je během na dlouhou trať – a jedním z důvodů je právě i rychlost regenerace nervů zad. V průměru se nervy regenerují rychlostí jeden milimetr denně, proto je nutné na tento údaj při léčbě pamatovat, nečekat zázraky po několika dnech a pečlivě nervy doléčit až do úplného uzdravení.

Jak bolest zad vzniká?

Dlouhodobé a nerovnoměrné zatěžování zádových svalů v kombinaci se stresem, nedostatkem pohybu nebo nadváhou často postupně vede ke ztrátě nosné funkce, strnulosti zádových svalů a dlouhodobému útlaku nervů. Stačí prudký pohyb, chlad anebo třeba i stres, a zádové svaly reagují reflexně stáhnutím, nebo dokonce křečí. Svalová křeč způsobuje, že se těla obratlů pohybují směrem k sobě. Tento tlak dráždí nervová zakončení v meziobratlových kloubech, což vyvolává bolest. Dále se přenáší na meziobratlovou ploténku, důsledkem čehož může dojít k jejímu „prasknutí“, a to za vzniku kýly – hernie, lidově řečeno „vyhřeznutí ploténky“. Hernie tlačí na nerv a způsobuje jeho nedostatečnou výživu, přičemž dlouhodobý útlak nervu způsobuje jeho poškození. Vše je opět provázeno bolestí. Výsledné „seknutí“ může být proto způsobeno kombinací bolesti z postižení svalů, nervů i  meziobratlových kloubů.

bolest zad

Podpořte regeneraci poškozených nervů

K výživě nervů zad jsou vhodné  léky s vitaminy skupiny B, především vzácné trio vitaminů B1, B6 a B12. Tyto vysoce dávkované vitaminy mají i podpůrný analgetický efekt a urychlují hojení poškozených nervových vláken. Přímo podpoří metabolismus „utlačovaného“ nervu a svalu ovlivněním několika enzymů. Upravují jejich výživu zlepšením zásobování krve, a tím například urychlují odstraňování zplodin látkové výměny. Kombinace vitaminů zlepšuje metabolismus a regeneraci periferních nervových vláken a díky svému protibolestivému účinku uvolňuje i reflexní křeč svalstva. Tím snižuje tlak na postiženou ploténku. Regenerace poškozených nervových vláken je dlouhodobý proces, avšak dobře vyživované nervové buňky se lépe hojí, jsou silnější a jsou schopné déle odolávat poškození a vzniku bolesti.

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget