4 tipy na zázračné byliny – víte, které to jsou? | 08 února 2019

V péči o unavené svaly a bolavá záda nám samozřejmě pomůže kvalitní odpočinek, dostatek pravidelného pohybu, zdravá životospráva a dlouhodobá péče. Ale pokud všechna zmíněná preventivní opatření selžou a přijdou akutní problémy, je dobré zavolat na pomoc sílu přírody.

I ten nejdůmyslnější stroj se občas zadrhne a potřebuje opravit. Přitom platí, že čím více zanedbáváme průběžnou údržbu, tím náročnější pak bývá řešení většího problému. Stejné je to s lidským tělem. I když je přímo mistrovským dílem přírody a funguje jako dokonale vymyšlený stroj, musíme o něj pečovat. A o záda, která jsou jednou z jeho nejnamáhanějších částí, obzvláště. Když opomeneme nezbytný pohyb a cvičení, je dobré myslet i na další prevenci. Naštěstí nám k tomu právě příroda poskytuje skvělé pomocníky v podobě léčivých bylinek. Jejich blahodárné účinky je možné využít při relaxaci těla, například při koupelích, ale i při akutních obtížích, jako je bolest a ztuhlost zad, rukou nebo nohou. Pro rychlou úlevu jsou ideální přípravky, které obsahují přírodní silice neboli éterické oleje. A které že to jsou?

Síla kafru odnese bolest a uleví

Zdrojem kafru je až čtyřicet metrů vysoký tropický strom skořicovník kafrový. Má charakteristickou vůni i silné účinky. Ve formě masti se dobře vstřebává do kůže, rychle vyvolává pocit tepla a uvolnění. Působí také antisepticky a lokálně mírní bolest i únavu svalů. Kafr se dokonce někdy užívá i jako repelent.

Rozmarýn povzbudí a krásně naladí smysly

Tak jako si nespleteme charakteristickou vůni kafru, poznáme i jedinečný odér rozmarýnu. Staří Řekové a Římané rozmarýn využívali jako prostředek na prevenci plešatosti. V dnešní době najde také velmi široké využití, známe ho třeba jako neodmyslitelnou součást směsi koření do jídla zvané provensálská a coby součást řady klasických receptů. V lékařství je ve formě masti užíván na léčbu revmatismu, vředů, ekzémů i modřin. Jeho esenciální oleje uvolňují a navozují lepší náladu.

Levandule jako balzám na tělo i duši

Levandule je další z výrazně voňavých bylin. Její silné aroma je až omamné a z výrazně fialových lánů kvetoucí levandule přecházejí oči. Také tato rostlina, příbuzná hluchavky, nejen zdobí, ale především léčí. Klinické studie prokázaly účinnost levandulového éterického oleje při lumbalgii a pooperačních bolestech. Také pomáhá hojit rány, regeneruje pokožku a příznivě působí při stresu nebo menstruačních bolestech.

Hřebíček jako starodávný prostředek proti bolesti i zánětu

Sladko-hořký hřebíček lidstvo využívá už od 3. století před naším letopočtem. Známe ho především jako koření v kuchyni, ale významné využití má i ve zdravotnictví. Hlavní složkou jeho éterického oleje je eugenol, díky němuž má bylina dezinfekční a anestetické účinky. Hojně se využívá v zubním lékařství, ať už na potlačení zánětů, či jako prevence proti zubnímu kazu.

Relaxační krém Vaxicum

Kombinaci výše zmíněných bylin najdete například v relaxačním krému Vaxicum, který obsahuje éterické oleje získané právě z této zázračné čtyřky bylin. Tak až příště půjdete do lékárny, vzpomeňte si na něj a zařaďte ho do své domácí lékárničky. Uvidíte, že se stane vaším nezbytným pomocníkem.

90denní výzva

Stáhněte si ebook s 90 dny aktivit pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Na této stránce používáme analytické nástroje

Z důvodu vyhodnocování kvality obsahu a jeho dalšího šíření na této stránce používámé analytické nástroje služeb Google a Facebook. Prosíme tedo a váš souhlas s jejich užíváním. Úplné znení podmínek sběru údajů.