Dornova metoda? Pomáhá od bolesti a srovnává tělo | 11 listopadu 2021

Dornova metoda je druhem jemné manuální terapie, při které jsou klouby a obratle přesně a bezpečně uváděny do svých původních a správných poloh. V čem vlastně tato metoda spočívá a kdy dokáže pomoci?

Tzv. „dornovka“ toho umí poměrně dost kromě vyrovnávání nesprávné statiky těla, může pomoci také u různých potíží a bolestí pohybového aparátu, jako jsou bolesti zad, kyčlí, kolen, skolióza, rozdílná délka dolních končetin (pokud se nejedná o vrozenou vadu) nebo dokáže pomoci i při bolestech hlavy. A uleví například i při bolestech tenisového loktu. Nápomocná může být dokonce i při řešení problémů s křečovými žilami, srdeční arytmii, problémech s koncentrací u dětí, šumění v uších, vysokém krevním tlaku, závratích, znecitlivění v rukou či žaludečních potížích. Samozřejmě po vyloučení organického onemocnění lékařem. 

Pomoc pro tělo i pro duši 

Příčinou nesprávných poloh obratlů mohou být nejrůznější fyzické obtíže, kam patří například výrony vzniklé při sportu či způsobené vlivem různých nehod a úrazů, ale i rozdílná délka dolních končetin nebo třeba zkrácení svalů. Za tyto změny však mohou být zodpovědné i citové problémy pacienta. A to je výhoda Dornovy metody. Soustředí se nejen na fyzické, ale i na psychické blokády. Její velkou výhodou je navíc to, že je určena skoro pro každého. Ošetřen může být kdokoliv, kdo je alespoň trochu mobilní. Terapie se však neprovádí při akutních zánětech, těsně po operacích a při osteoporóze v pokročilém stádiu.

Bezbolestná, ale účinná 

Dornova terapie se provádí pomocí volných a přirozených pohybů ošetřovaného prováděných dle instrukcí terapeuta, který současně působí tlakem přímo v místě špatného postavení. ​​Prostřednictvím tlaku terapeutova palce na obratle pacienta se uvolňují blokády v tkáních a toku energie. Tím dochází k uvolnění fyzických i psychických bloků, které jsou příčinou různých tělesných obtíží, jako je nedostatečné zásobení živinami nebo váznoucí detoxikace v orgánech, tkáních a buňkách. I z toho důvodu se jedná o metodu celostní, jejíž účinek by se měl projevit v různých rovinách.

Při napravování sice může pacient občas pocítit bolest, ale terapeut by měl vždy respektovat zásadu, že může zajít maximálně na práh bolesti. Mírně nepříjemné pocity způsobené tlakem ruky nebo palce přitom rychle mizí a bolest, s níž člověk na ošetření přišel, po úspěšném zákroku postupně vyprchává.

Jak často? 

Četnost ošetřování je vždy individuální, přičemž záleží na součinnosti pacienta s terapeutem, ale také na mnoha dalších faktorech. Ve většině případů nicméně stačí jedno nebo dvě komplexní ošetření, po nichž se výrazně uleví. Pokud je situace závažnější, provádějí se ošetření v počtu jedno až dvě týdně, a to klidně i po dobu několika měsíců.

Po ošetření Dornovou metodou je vždy nutné řídit se doporučením terapeuta a provádět jednoduché cvičení, které pomůže udržet správné postavení kloubů, aby si mohl organismus na novou situaci zvyknout.

Tip na závěr

Dornovu metodu praktikují někteří fyzioterapeuté, maséři nebo lékaři. Vždy byste se však měli svěřit do rukou terapeuta, který absolvoval akreditovaný kurz. Pro úspěch terapie je ale také potřebná spolupráce i ze strany pacienta. Pokud nebude cvičit podle doporučení a budou u něho přetrvávat nesprávné pohybové návyky, problémy se vrátí. Je proto důležité, za pomoci terapeuta, tyto nesprávné pohybové návyky identifikovat a snažit se je změnit.

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget