Jak zazimovat zahradu bez úhony | 07 října 2021

Příprava zahrady na zimní sezónu není nic jednoduchého. Pamatujte ale, že přepínat síly se nevyplácí a nadměrná zátěž může vést k poranění či dokonce nemoci. Jak tedy záda při práci na zahradě šetřit a předejít nejrůznějším zdravotním komplikacím? 

Základem úspěchu je nepodcenit počasí. Zkraje podzimu bývá dost proměnlivé a proto je třeba volit takové oblečení, které vás dostatečně ochrání před všemi nepříznivými vlivy a ofouknutím. S tím vám pomůže třeba termoprádlo pod triko nebo dlouhá mikina. Oslabení těla v důsledku prochladnutí nebo nadměrné fyzické zátěže totiž bývá jednou z nejčastějších příčin rozvinutí nemocí z nachlazení. 

Čím začít? Protažením! 

Pokaždé, než s prací začnete, byste své tělo měli nejprve zahřát a rozhýbat. A protože je práce na zahradě fyzicky náročná činnost, nezapomeňte se před ní protáhnout stejně, jako kdybyste šli cvičit. I když se vám to může zdát jako ztráta času, nezapomínejte, že rychlý start má často i rychlý konec a přílišná zátěž může vést ke zraněním. Stejně tak je dobré tělo protáhnout i po ukončení fyzické námahy, což napomáhá předejít svalovým poraněním a nepříjemným křečím. 

Činnosti střídejte 

​​Velká část zdravotních komplikací vzniká v důsledku jednostranného přetěžování. Z nesprávných pohybů, zejména prudkých nebo těch stále se opakujících, jako je například hrabání listí, česání nebo sbírání ovoce či štípání dřeva, hrozí akutní bolesti zad a namožené či natažené svaly a klouby. Chcete-li se vyhnout namožení šíje a zad, ujistěte se, že se při sbírání ohýbáte v kyčlích a zapojujete i kolena a pánev, nejen záda. Vzpřímená páteř také pomáhá chránit záda před zraněním.

Při práci myslete na to, že je vhodné činnosti střídat a občas se projít a protáhnout. Důležité je, aby svalstvo měnilo směr tahu, protáhlo se a prokrvilo. Předejdete tak tuhnutí svalů a přetížení z jedné polohy. A po jak dlouhé době? Jak vás začne bolet za krkem, změňte polohu, protáhněte se nebo si odpočiňte u kávy. Zkrátka poslouchejte své tělo. Zdravotní limity má každý jiné někomu není pohodlný dřep, jiného zase bolí klečet. Dobré je pracovní polohy měnit. Můžete si také pořídit stoličku na sezení či klečení, která svou ergonomií zpříjemní pracovní polohu a zmenší riziko prochladnutí.

Odhadněte své síly 

Častou příčinou úrazů při práci na zahradě a kolem domu bývá také nadměrná zátěž, například nošení těžkých břemen apod. Za žádnou cenu proto nepřeplňujte nádoby, které nosíte! Právě při manipulaci s příliš naloženým vozíkem, kolečkem nebo košem dochází k přetěžování kyčelních kloubů a často i ke ztrátě rovnováhy a následnému úrazu. Mezi typické následky pak patří podvrtnuté kotníky a pohmožděniny horních končetin. 

A co když záda bolí? 

Pokud vás záda bolí z práce na zahradě z předchozího dne, pravděpodobně jste nerespektovali varovné signály a tělo příliš zatížili. Záleží samozřejmě na intenzitě bolesti. Pokud po protažení či ranním rozhýbání bolesti ustanou, lze v práci v rozumné míře pokračovat. Pokud bolest stále cítíte, odpočívejte. Bolavé svaly je dobré promazat, případně promasírovat. Dobré je „suché“ teplo v podobě nahřívacích polštářků, deček či hřejivých bederních pásů a podobně. Na horkou vanu či sprchu naopak zapomeňte, s odstraněním bolesti nepomohou. Na mokré a hlavně delší dobu působící teplo mohou svaly po vystoupení z vany totiž zareagovat stažením, což znamená ještě větší riziko zhoršení vašich obtíží.

 

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget