Kdo je chiropraktik a s čím dokáže pomoci? | 22 dubna 2021

Bolesti zad, páteře nebo hlavy? Možná už vám někdo poradil, abyste vyhledali chiropraktika. Pokud natrefíte na dobrého, určitě se vám uleví, ale musíte počítat s tím, že nevyřeší příčinu onemocnění. A jaký je vlastně rozdíl mezi chiropraktikem a fyzioterapeutem? A s čím chiropraktik může pomoci?

Co je vlastně chiropraxe? 

Chiropraxe je nezávislý obor medicíny, který se zaměřuje na diagnostiku a léčbu mechanického postižení kloubů – zejména páteře a jejích účinků na nervový systém. Jde o manipulační léčbu, při níž chiropraktici vyšetřují a léčí zejména rukama. Hlavním nástrojem chiropraktika jsou tedy jeho ruce. Chiropraxe vychází z představy, že jakýkoliv posun nebo blokáda kloubu má za následek narušení pohyblivosti v dané oblasti nebo jejím okolí, a tím se spustí různé změny ve svalovém napětí, funkci vnitřních orgánů či se objeví bolesti. Nejčastěji se tak za chiropraktiky chodí s bolestmi zad, krční páteře nebo hlavy. 

Chiropraktik není totéž co fyzioterapeut  

Na první pohled dělá chiropraktik a fyzioterapeut to samé. Pokud máte zablokovaná záda či jinou část pohybového aparátu, oba pracují na tom, aby se vám blokáda odstranila. Většina fyzioterapeutů ale zahrne do mobilizace krční páteře i nádech, výdech, pohyb očí druhým směrem, čímž si „udělá“ předpětí svalů a pak teprve jemně „dostrká“ obratel tam, kam patří. Zároveň také vyžaduje plnou spolupráci klienta. Chiropraxe je na rozdíl od fyzioterapie metoda pasivní, mezi pacienty se tak může těšit větší oblibě a řeší spíš následek a ne příčinu.

V dnešní době je chiropraxe součástí manipulační medicíny a tu u nás mohou oficiálně vykonávat pouze lékaři. Chiropraktik by tedy měl být lékař, který je schopen posoudit i vazbu na ostatní druhy onemocnění.

Nebude to bolet? 

Při samotné práci chiropraktika se pravděpodobně setkáte s dvěma technikami práce. A sice s rovnáním, což zahrnuje rychlý tlak na určitý obratel nebo kloub či cílenou manipulací – náprava postavení kloubů a kostí. Lidé se v souvislosti s chiropraxí někdy mohou obávat nešetrného nebo razantnějšího napravování. Není ale třeba mít strach. Jestliže je chiropraxe správně indikována a prováděna, ostatně jako všechny léčebné metody, není pacient jakkoliv ohrožen. V chiropraxi lze nalézt celou paletu léčebných metod a přístupů, je tedy nutné na pacienta nahlížet komplexně a dle toho zvolit nejlepší způsob léčby. Rozhodně proto vyhledávejte zkušené odborníky s prověřenou praxí, u nichž nehrozí nešetrná manipulace.

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget