Lék vs. doplněk stravy – víte, jaký je mezi nimi rozdíl? | 01 listopadu 2019

Mezi lékem a doplňkem stravy rozdíl je. A velký. Prakticky jde o dvě zcela jiné věci. Pojďme si společně představit největší rozdíly mezi těmito dvěma vesmíry. 

Doplněk stravy není lék

Doplňky stravy jsou potraviny, které se od běžných potravin liší zvýšeným obsahem vitaminů, minerálních látek nebo jiných látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem. Takové přípravky byly vyrobeny za účelem doplnění běžné stravy člověka s tím, že mají příznivě ovlivnit jeho zdravotní stav. To ale znamená, že nejsou určeny ani k léčbě, ani k prevenci onemocnění.

A teď pozor. U doplňků stravy nikdo nehlídá, ani neověřuje účinky, které deklaruje výrobce

Oproti tomu léky (léčivé přípravky) spadají v rámci posuzování a schvalování pod Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Léky proto před svým uvedením na trh procházejí registračním řízením, během kterého je hodnocena jakost, bezpečnost a účinnost přípravku ve vymezených léčebných či preventivních indikacích. Účinnost léčivého přípravku je nutno doložit příslušnými klinickými studiemi, jejichž provádění musí splňovat přísná kritéria stanovená právními předpisy

Není béčko jako béčko

Takže když vás bolí záda, a to kvůli poškození nervových vláken, někdy i kořenů (tzv. radikulární syndrom), určitě jste se již dočetli (třeba v našem článku o benfotiaminu), že proti bolesti zad pomáhají bojovat vitaminy skupiny B. Ale pozor, začít pít hodně piva nebo užívat nejrůznější doplňky stravy bohaté na vitamin B rozhodně nestačí. Jak jsme psali výše, doplňky stravy jsou potraviny určené k doplnění přirozené stravy spotřebitele na úroveň příznivě ovlivňující jeho zdravotní stav (obsah účinných látek ve výživových doplňcích je relativně nízký – důraz se klade na jejich bezpečnost). Nejsou tedy určeny k léčbě onemocnění. 

Naopak lék (léčivo) je látka nebo kombinace látek prezentovaná s tím, že má léčebné či preventivní vlastnosti v případě onemocnění lidí nebo zvířat. Obsah účinných látek v lécích je relativně vysoký – důraz se klade na zajištění jejich účinnosti a bezpečnosti.

Béčkem proti bolesti zad

K výživě poškozených nervů zad jsou vhodné léky s vitaminy skupiny B, především vzácné trio vitaminů B1, B6 a B12. Tyto vysoce dávkované vitaminy mají i podpůrný analgetický efekt a urychlují hojení poškozených nervových vláken. Přímo podpoří metabolismus „utlačovaného“ nervu a svalu ovlivněním několika enzymů. Upravují jejich výživu zlepšením zásobování krve, a tím například urychlují odstraňování zplodin látkové výměny. 

Kombinace vitaminů zlepšuje metabolismus a vyživuje periferní nervová vláken a díky svému protibolestivému účinku uvolňuje i reflexní křeč svalstva. Tím také snižuje tlak na postiženou ploténku. Regenerace poškozených nervových vláken je dlouhodobý proces, avšak dobře vyživované nervové buňky se lépe hojí, jsou silnější a jsou schopné déle odolávat poškození a vzniku bolesti. Právě například lék milgamma N cps* obsahuje vysoké dávky a správný poměr tohoto tria vitaminů B1, B6 a B12.

Milgamma N cps* obsahuje vitaminy skupiny B, působí poškozené nervy páteře a navíc má protibolestivý účinek. Na rozdíl od běžných vitaminů se nejedná se o doplněk stravy, nýbrž o lék

Tyto vitaminy při užívání ve vyšších dávkách kromě výživy poškozených nervů zvyšují analgetický efekt léků proti bolesti. Na bolesti zad se podílí poškození nervových vláken, někdy i kořenů (tzv. radikulární syndrom), proto je tento lék na tyto obtíže často doporučován. Lék lze koupit v každé dobré lékárně, a to bez lékařského předpisu.

*Lék na vnitřní použití. Pečlivě si přečtěte příbalovou informaci. O použití léku se poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget