Lyžování je intenzivní sport, který zatěžuje celý pohybový aparát. Aby bylo i vaše lyžování bez bolesti, je důležité poslouchat své tělo. Zapomínat bychom neměli ani na regeneraci, kterou si po každém dni na svahu vaše tělo vysloveně zaslouží.
Lyžování je nepochybně náročný sport, a to technicky i kondičně. Právě technika bývá často kamenem úrazu. Nejčastěji lyžaři podceňují správný lyžařský postoj či styl, což může rychle vést k přetížení páteře, kloubů nebo namožení svalů, a tím k bolesti. Jak předejít problémům a užít si lyžování opravdu naplno?
Abyste předešli nepříjemným bolavým svalům, je důležité tělo na neobvykle vysoké nároky připravit už před začátkem sezony. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je předem se na lyžování připravit, zejména nohy. Zařaďte do svého programu různé cviky na posílení svalů dolních končetin, především kolen a kyčlí. Vhodné jsou například dřepy, ale také balanční cviky na rovnováhu. Chcete-li být připraveni co nejlépe, začněte ideálně 6 až 8 týdnů před lyžovačkou a zkuste trénovat 4 – 5krát týdně po dobu přibližně 20 minut.
Pokud už při samotném lyžování dojde k nadměrnému zatížení nohou, pociťovat můžete pálení či dokonce křeče. V tu chvíli je vhodné dát si od lyžování krátkou pauzu. V případě, že za jízdy pro svalovou slabost nebo bolesti už ztrácíte nad lyžemi kontrolu, okamžitě zastavte a lyže si sundejte. Někdy stačí krátká pauza, pár kroků kolem a tělo má opět sílu pokračovat v jízdě svahem dolů.
K lyžování přistupujte stejně jako k jiným sportům, například běhu či posilování, při kterých byste neměli vynechat strečink. A to před i po výkonu. Předtím, než se ráno poprvé pustíte dolů z kopce, své tělo pořádně protáhněte. Zahřátí svalů před sportem slouží jako prevence zranění a strečink po sportu zase urychlí regeneraci.
Po lyžování můžete tělu dopřát několik cviků jógy. Vystačíte si však i s několika pozdravy slunci. Zkusit můžete také jógové pozice pro uvolnění stehenních svalů. Pokud zrovna na jógu nemáte náladu, skočte do sauny, bazénu či na masáž.