Není béčko jako béčko | 21 září 2018

Dříve měli odborníci za to, že vitamin B je jeden druh vitaminů, nicméně dnes už víme, že je jich hned několik. Skupina všech „béček“ je známá jako B1–B12. Každé z nich má pro lidský organismus svou funkci. Například riboflavin (B2) je známý jako růstový vitamin – a taková kyselina listová (B9), kterou zná většina maminek, je zase velmi důležitá pro červené krvinky, a nejen proto doporučována v těhotenství. Dnes si posvítíme na tři vitaminy ze skupiny B, jež nám mohou ve vysokém dávkovaní pomoci v boji proti bolestem zad. Které to jsou?

Vitamin B1

Thiamin je jedním z klíčových vitaminů skupiny. Pomáhá léčit záněty nervu, udržuje svaly činné, a ještě funguje jako zásobárna energie pro centrální nervovou soustavu. Proto se při jeho nedostatku cítíte unavení a bez energie, nedokážete se pořádně soustředit, trápí vás nechutenství, a navíc jste podráždění. Jakmile ho ale máte dostatek, máte dobrou náladu, dost energie a i vaše soustředěnost roste. Zejména u seniorů podporuje paměť, a proto se využívá jako podpůrný prostředek léčby u pacientů s Alzheimerovou chorobou.

Jak pomáhá v léčbě bolesti zad?

V souvislosti s bolestmi zad nás thiamin zajímá mimo jiné proto, že má ve vysokých dávkách analgetický účinek, snižuje tedy bolest, a navíc pomáhá léčit záněty nervů. Jeho derivát benfotiamin navíc zvyšuje hladinu enzymu, který je odpovědný za přeměnu škodlivých látek (které vznikají v důsledku látkové přeměny) na neškodné. A to je velmi důležité, protože pokud nejsou tyto látky pravidelně odstraňovány, pak se začnou hromadit zplodiny látkové výměny (například okolo utlačovaného nervu v důsledku vyhřeznuté ploténky), což pro nás znamená další bolest. A právě benfothiamin ji pomůže účinně
odbourávat.

Vitamin B6

Pyridoxin je jeden název označující rovnou tři sloučeniny (pyridoxol, pyridoxamin a pyridoxal). Stará se o správné fungování enzymů v našem těle – například o to, aby si organismus z potravy vzal potřebnou energii, zbavoval se odpadních látek metabolismu či aby staré a nefungující buňky nahrazoval novými. Navíc přispívá k prevenci nervových onemocnění, hojení zánětů, tvorbě červených krvinek a protilátek a v neposlední řadě má vliv i na naši kůži a náladu. Logicky se tedy jeho nedostatek projevuje právě sníženou funkcí výše zmíněných procesů – chudokrevností, nespavostí, podrážděností a zhoršenou kvalitou kůže. Ukazatelem nedostatku pyridoxinu bývají mimo jiné prasklé koutky.

Jak pomáhá v léčbě bolesti zad?

Pyridoxin pomáhá hojit záněty, podporuje nervovou činnost a pečuje o náhradu starých buněk za nové. Proto je dobré jej při bolestech zad užívat ve vyšších dávkách.

záda bez bolesti

Vitamin B12

Cyanokobalamin napomáhá tvorbě fosfolipidů buněčných membrán a myelinových pouzder – méně odborně řečeno se stará o správný přenos nervových vzruchů a o ochranu nervových buněk. Mimo jiné má na starost správné dělení buněk, tedy replikaci DNA. Jeho vysoké dávky, se kterými se v lékárně setkáte nejčastěji ve formě koenzymu, se podávají pacientům s roztroušenou sklerózou, protože napomáhají při léčbě degenerativních procesů. Nedostatek vitaminu B12 se nemusí několik let nijak projevit, ale je poměrně nebezpečný – způsobuje totiž mnohdy nevratná neurologická poškození, deprese či zhoršení paměti a řeči. Jeho deficit může způsobit mimo jiné i výše zmiňovanou sklerózu – proto pak pacienti dostávají vysoké dávky „bédvanáctky“.

Jak pomáhá v léčbě bolesti zad?

Cyanokobalamin chrání nervové buňky – a vyživované nervové buňky se lépe hojí, sílí a jsou schopny déle odolávat poškození a vzniku bolesti.

Dohromady pomáhají nejúčinněji

Ať už jíte sebepestřejší stravu, dávky vitaminů B potřebné pro léčbu bolesti zad z ní nemáte šanci dostat. Dostatečné množství nezískáte dokonce ani z výživových doplňků. Množství, jež regeneruje a vyživuje poškozené nervy, snižuje bolest v oblasti zad a podporuje její léčbu, je v denní dávce 120–270 miligramů pro vitaminy B1 a B6 a 1 miligram vitaminu B12. V tomto množství je výsledný efekt nejlepší, a to zejména, je-li užíváno dlouhodobě. Tyto dávky najdete jedině v lécích určených k léčbě opakovaných bolestí zad.

90denní výzva

Stáhněte si ebook s 90 dny aktivit pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Na této stránce používáme analytické nástroje

Z důvodu vyhodnocování kvality obsahu a jeho dalšího šíření na této stránce používámé analytické nástroje služeb Google a Facebook. Prosíme tedo a váš souhlas s jejich užíváním. Úplné znení podmínek sběru údajů.