Otázky a odpovědi s MUDr. Hynkem Lachmannem | 16 května 2020

Na našich sociálních sítích máte stále možnost probírat témata, která vás ve spojení s bolestí zad trápí. Na vaše dotazy odpovídá náš odborník, neurolog Hynek Lachmann. 

Bolest zad je přece jednou za čas u každého člověka normální, nebo ne?

Jde o to, jaký typ bolesti a jak dlouho trvá. Namožené zádové svaly z fyzické námahy jsou normální, neměly by však trvat déle jak týden. Ostrá palčivá bolest či vyzařování do končetiny již normální opravdu není.

Jsem těhotná a začínám trpět na bolesti zad, které jsem dříve nezažila. Mohu si od bolesti pomoci jinak, než doporučovaným cvičením? 

Cvičení je základ, dále pomáhá aplikace suchého tepla (dečky, nahřátá role ručníku či votrubové polštářky nahřáté v mikrovlnce…), při vyšší intenzitě bolesti lze užít analgetika (zde záleží, v jakém týdnu těhotenství jste, po celou dobu lze užít paracetamol, v prvním a druhém trimestru i nesteroidní antirevmatika, např. ibuprofen. Léky vždy užívejte jen krátkodobě.

Dobrý den, trápí mne bolesti zad, které lékař označil za chronický stav. Dá se takovému stavu vůbec předejít? Podstupuji rehabilitační cvičení, které pomáhá na hybnost, ale ne na bolest. Co bych mohla pro svá záda ještě udělat?

Základem je zjistit, které anatomické struktury jsou postiženy (např. meziobratlové klouby, ploténka, svaly…), podle toho cvičení uzpůsobit. Rehabilitaci lze podpořit krátkodobým užíváním nesteroidních antirevmatik, které mají kromě analgetického účinku i protizánětlivý efekt. Dále podpořit i správným sezením, neležet v zátěžových polohách, mít dostatek chůze atd.

Vybírám si novou matraci právě kvůli potížím s bolestmi zad. Je nějaká univerzální matrace, nebo jaký typ je nejvhodnější?

Univerzální matrace neexistuje, vždy je nutné si ji aspoň trochu předem vyzkoušet. Doporučují se spíše tvrdší, ale máte-li např. potíže s kyčlemi a spíte na boku, nemusí Vám toto vyhovovat. Také u zúženého páteřního kanálu při spaní na zádech není tvrdá matrace správná. Celkově bych volil zlatý střed a osobní vyzkoušení.

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget