Pět Tibeťanů pro vaše záda | 23 října 2018

Soustava pěti tibetských cviků byla velmi moderní již za první republiky. Poté se na několik desetiletí skryla do ústraní a po roce 1989 opět zažívá svou renesanci. Je velmi oblíbeným cvičením všech věkových skupin, a pokud i vás trápí omezená pohyblivost páteře, měli byste je rozhodně vyzkoušet.

Tajemství věčného mládí

Soustava cviků pojmenovaných Pět Tibeťanů je stará přes dva a půl tisíce let, její základy však poprvé sepsal a vydal v roce 1939 Peter Kelder ve své publikaci The Eye of Revelation. Kelder v ní popisuje zážitek člena britské koloniální armády, plukovníka Bradforda (pseudonym), který se během svého pobytu v Indii doslech o skupině mnichů, kteří údajně nalezli “fontánu mládí”. Přemožen vlastní zvědavostí mnichy nalezl a rozhodl se s nimi v jejich chrámu strávit několik let, během nichž se naučil techniku pěti cviků, kterou se po návratu do Británie rozhodl popsat právě Kelderovi. Blahodárné účinky cvičení si Bradford ověřil sám na sobě a do rodné země se vrátil jako vyměněný, cítil se i vypadal minimálně o dvacet let mladší.

O původu cviků se vede vášnivá debata, někdo v nich totiž spatřuje základy tibetské jógy, a tak předpokládá, že jsou jedním z druhů tohoto cvičení, jiní tvrdí, že soustava je ještě o nějakých sedm set nebo i víc let starší než jóga. Jak je tomu ve skutečnosti, se už asi nikdy nedozvíme, ale to není až tak důležité. Skutečně důležité je to, jaké benefity toto cvičení našemu tělu přináší

Proč Pět Tibeťanů pravidelně cvičit?

Pravidelné cvičení Pěti Tibeťanů má podle učení na naše tělo skvělý vliv jak po psychické, tak fyzické stránce. Tělo se začne lépe a rychleji detoxikovat, zpomaluje se proces stárnutí, zlepšuje se spánek i naše paměť, cítíme se lépe i po emocionální a duševní stránce. Zlepšuje se naše síla a koordinace těla, přichází úleva od bolesti kloubů i artritidy, a co je hlavní, dochází k obnově přirozené pohyblivosti páteře.

Jak tedy na to?

Cvičení je nutné se věnovat alespoň deset minut denně. Důležité je myslet na to, abychom si uvědomovali každý pohyb těla, cviky prováděli poctivě a hlavně během celého cvičení řádně dýchali. S cvičením začněte pomalu, a teprve až si všechny cviky pořádně osvojíte, můžete začít opatrně zrychlovat. Pokud trpíte obezitou nebo jste dlouho necvičili, ze začátku vynechte číslo 4 a 5 – alespoň do té doby, než trochu zesílíte. Maximální počet opakování všech cviků je 21, ze začátku je ale doporučeno cvičit s menším počtem opakování.

První Tibeťan

Postavte se rovně, upažte ruce dlaněmi dolů, prsty tlačte k sobě. Postupně se začněte otáčet kolem své osy, nejdříve pomaleji, pak můžete trochu zrychlit a nakonec opět zpomalte. V ideální případě by se vám neměla vůbec motat hlava. Opakujte maximálně 21x.

První Tibeťan

Druhý Tibeťan

Lehněte si na záda, můžete použít tenkou podložku. Ruce si dejte k tělu, nohy držte u sebe, chodidla by měla být ve flexi poloze. Nadechněte se a pomalu zvedejte hlavu z podložky směrem k prsům, nohy pak kolmo vzhůru (měly by v nejvyšším bodě s břichem svírat úhel 90 stupňů). Poté se vraťte do výchozí pozice a vydechněte. Opakujte maximálně 21x.

Druhý Tibeťan

Třetí Tibeťan

Klekněte si na kolena a rukama se zezadu přidržujte hýždí. Bosá chodidla by se měla špičkami prstů opírat o podložku pod vámi. Nadechněte se, vytáhněte hrudník do výšky a zakloňte hlavu. Ruce by v této chvíli měly podpírat spodní část hýždí, abyste si uvědomovali prodloužení páteře. Následuje návrat do výchozí pozice, hlavu uvolněte směrem dopředu a vydechněte. Opakujte maximálně 21x.

Třetí Tibeťan

Čtvrtý Tibeťan

Teď přichází na řadu nejobtížnější cvik, který by měli provádět jen ti, kteří se na něj skutečně cítí, ostatní mohou cvik přeskočit a vrátit se k němu později, až budou lépe trénovaní. Sedněte si na zem, břicho by se stehny mělo svírat úhel 90 stupňů. Ruce spusťte podél těla a opřete se dlaněmi o zem. S nádechem začněte zvedat břicho směrem vzhůru, budete si u toho pomáhat nohama – nejprve půjdete přes paty, až si stoupnete na celá chodidla do pozice polovičního mostu. Postupně také zaklánějte hlavu směrem dozadu. Snažte se dostat bedra co nejvýš, poté se s výdechem pomalu vraťte do základní polohy. Opakujte maximálně 21x.

Čtvrtý Tibeťan

Pátý Tibeťan

I tento krok si raději nechte na později, pokud se ještě necítíte dostatečně silní. Lehněte si na břicho do základní polohy – zaujměte pozici podobnou klasickému kliku, jen s tím rozdílem, že budete stát na špičkách chodidel, ruce napjaté, tělo prohnuté (pozor, břicho by se nemělo dotýkat země) a hlava zakloněná. S výdechem skláníme bradu k prsům a snažíme se co nejvýše zvednout hýždě. Ze stoje na špičkách byste si měli stoupnout na celou plochu chodidel, nohy by měly být natažené a s tělem tvořit jakousi střechu. Do základní polohy se vracíme s nádechem a soustředíme se na to, aby se břicho během celého cvičení nedotklo podložky. Opakujeme maximálně 21x.

Pátý Tibeťan

Závěrem

Cvičení Pět Tibeťanů je cvičení jako každé jiné, a tak i zde je nutné dodržovat několik pravidel bezpečného sportu. Vždy cvičte jen to, na co se cítíte, a nikdy nechoďte přes bolest. Berte ohledy na svůj zdravotní stav. Před cvičením i po něm se řádně protáhněte a myslete na to, abyste dodržovali pravidelný pitný režim.

90denní výzva

Stáhněte si ebook s 90 dny aktivit pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Na této stránce používáme analytické nástroje

Z důvodu vyhodnocování kvality obsahu a jeho dalšího šíření na této stránce používámé analytické nástroje služeb Google a Facebook. Prosíme tedo a váš souhlas s jejich užíváním. Úplné znení podmínek sběru údajů.