Při bolesti zad je nejhorší odpočívat | 04 května 2019

Odhaduje se, že problémy se zády nebo s páteří má aspoň jednou za život až 80 % obyvatel. A co je horší, počet lidí, kteří trpí bolestmi zad, se v dnešní době stále zvyšuje. Problémy se zády jsou dokonce nejčastější příčinou pracovní neschopnosti a vyskytují se ještě častěji než bolesti hlavy. Každý z nás, kdo se s bolestmi zad potýká, vždy samozřejmě hledá nejlepší způsob, jak si od bolesti ulevit a pomoci, a to ideálně napořád. Bohužel ne vždy zvolíme ten správný způsob, jak bolesti řešit, a může se tak snadno stát, že své problémy nevědomky naopak ještě zhoršíme.

Jednou z rad, s níž se můžeme setkat je, že bychom se měli vyvarovat cvičení a zvolit raději klid a odpočinek, dokud bolest nezmizí. Většina lidí bohužel proto stále žije v domnění, že při bolesti by se záda neměla ještě více zatěžovat žádným cvičením, a volí raději nulovou aktivitu, snaží se odpočívat, více ležet a doufají, že bolest sama odezní. Ano, klid a odpočinek může skutečně způsobit dočasnou úlevu od bolesti zad a páteře, ale v žádném případě to není dlouhodobé a trvalé řešení.

Nicnedělání může být pro vaše záda nejhorší

Pokud vás záda bolí, je naopak nutné začít se více pohybovat a cvičení využívat jako způsob odstranění bolestí. Nemyslíme tím zvedání činek v posilovně, skákání přes švihadlo nebo hodiny aerobiku, to opravdu kýžený výsledek nepřinese, naopak byste si tím mohli způsobit i vážnější zdravotní komplikace. Pro začátek je nutné věnovat se především svalům v oblasti bederní páteře a pánve a postupně pracovat na zlepšení jejich kondice. Takový přístup je velmi důležitý pro trvalý účinek a bezbolestný život. Tím, že začnete řešit a odstraňovat příčinu bolesti vašich zad pomocí cvičení, zlepšíte kondici všech správných svalů, a vaše záda tak budou odolnější a dokážou snést větší zátěž.

V každém případě tedy platí, že úplně nejhorší rozhodnutí, jaké můžeme při bolesti zad udělat, je odpočívat a nedělat nic. Čím více záda používáme, tím větší je šance, že nám vydrží silná, zdravá a v dobrém stavu a naše okolní svalstvo bude schopné chránit a fixovat bederní páteř i kříž. Dlouhodobé nicnedělání a pasivní přístup tuto svalovou funkci snižují, a svaly tak ztrácejí svou aktivitu. To znamená, že jakmile náhle zvýšíte zátěž těla (projedete se na kolečkových bruslích, půjdete na hodinu zumby nebo ujedete několik kilometrů na kole), může se bolest dostavit téměř okamžitě a v mnohem větší míře než předtím.

Najděte si takový pohyb, který vám vyhovuje

Je proto důležité začít svůj svalový aparát postupně posilovat a zařadit pohyb do své rutiny. Zkuste si pro začátek pořídit nordic walking hole, které šetří klouby a páteř, a vydejte se na procházku. Nordic walking je hodně oblíbený právě díky tomu, že napomáhá správnému držení těla. Vyzkoušet můžete i „balanční“ boty, které simulují chůzi naboso pomocí speciální podrážky s pěnovou mezipodešví. Pokud dáváte přednost cvičení v pohodlí domova, doporučujeme navštívit odborníka (například fyzioterapeuta). Ten vám doporučí sérii jednoduchých cviků připravených vám na míru, které budete moci provádět každý den třeba při sledování večerních zpráv.
Při bolestech zad je dobré posilovat ty správné svaly

K pohybu přidejte i výživu nervů

K tomu, abyste se zbavili opakovaných bolestí zad, je nutné také začít se změnou životního stylu. Kromě pravidelného pohybu dopřávejte svému tělu pravidelnou a vysokou dávku vitaminů B1, B6 a B12, které mají podpůrný analgetický efekt a urychlují hojení poškozených nervových vláken. Ty najdete ve volně prodejném léku milgamma® N cps*, který díky svému složení a vysokému obsahu „béček“ pomáhá léčit samu příčinu bolestí zad**.

*milgamma N je lék na vnitřní použití. Pečlivě si přečtěte příbalovou informaci. O použití léku se poraďte s lékařem nebo lékárníkem

* bolest zad způsobená zánětlivým nebo mechanickým poškozením (radikulární syndrom) periferních nervů a kořenů

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget