První pomoc pro záda během letních výletů | 18 června 2019

Rádi si vyrazíte do přírody, v létě jezdíte pod stan a milujete dlouhé túry? Pokud nechcete po několikahodinovém výletu skončit s puchýři na nohou, bolestí v zádech nebo zablokovanou krční páteří, je dobré si pořídit pořádnou a kvalitní výbavu. Především ta vám totiž zajistí bezbolestný návrat domů a ničím nezkažené zážitky.

Základem je správná obuv

Obuv vybírejte podle náročnosti trasy. Pokud se chystáte do mokrého terénu, určitě zvolte boty nepromokavé a vyšší než na nějaký lehčí trek po turistických stezkách. Důležitým kritériem je samozřejmě volba správné velikosti. To proto, abyste se v nich cítili opravdu pohodlně. Počítejte s tím, že noha přes den během chození trochu oteče, a tak novou obuv raději zkoušejte v odpoledních hodinách.

Doporučujeme si rovnou vyzkoušet také chůzi z kopce, abyste věděli, že vám boty opravdu sedí. Při té by se vaše prsty neměly dotýkat přední části boty, jinak budete mít za chvíli otlačeniny a hrozí i poškození boty. Udělejte si proto čas a navštivte některou ze specializovaných outdoorových prodejen, které disponují vyškoleným personálem a trenažery, na kterých se můžete rovnou projít.

Vyzkoušejte ideálně několik modelů, abyste mohli najít ten, který vaší noze nejlépe vyhovuje. Je důležité, aby boty měly dostatečnou podporu klenby a v oblasti kotníku a paty k noze dobře přilnuly, vyhnete se tak puchýřům a otlakům. Špička boty by měla být dostatečně široká, aby svaly v chodidle mohly alespoň čas od času odpočívat.

Batoh vybírejte podle situace

Odbýt byste neměli ani výběr batohu. V první řadě si ujasněte, kam se chcete s batohem vydat. Promyslete si, zda ho chcete především na cestování vlakem, na procházky v méně náročném terénu, nebo jestli se chystáte na túru po horských hřebenech. Pokud se rozhodnete pro třetí možnost, určitě zvolte batoh s vnější konstrukcí.

Usnadní vám uložení všech potřebných věcí, a zavazadlo se tak stane mnohem stabilnějším. Rovněž pomůže, když máte batoh s širšími ramenními popruhy, které si můžete nastavit a upravit podle sebe. Čím větší ramenní popruhy budete mít, tím lépe se těžiště nákladu rozloží na širší část zad, a chůze tak pro vás bude mnohem snadnější. Ve výsledku zvládnete i delší trasu.

Tip: Pokud vás ramena po nějaké době začnou bolet, popruhy si povolte. Svaly v horní části paží se uvolní a na chvíli si odpočinou.

Velkou výhodu poskytne batoh s bederním pásem. Zapojíte tak do nošení pánevní oblast, a díky tomu budete stabilnější. Zároveň přesunete váhu batohu i na nohy a boky, kde má člověk více síly než v ramenou a zádech. K dostání jsou také batohy s hrudními a dalšími doplňkovými pásy. Ty napomáhají ještě lepšímu rozložení váhy a díky upravení polohy batohu zlepší i cirkulaci vzduchu. Pokud vás tedy trápí bolesti zad, ať už občasně, nebo dlouhodobě, vsaďte na opravdu kvalitní batoh, který vám náklad odlehčí a bude sedět jako ulitý.

Pohodlí především

Kempování a dovolené pod stanem jsou čím dál oblíbenější. A není se čemu divit. Moderní kempy nabízejí zábavu pro celou rodinu a v podstatě stejný komfort jako penziony. Pokud se chcete ve stanu cítit jako v bavlnce a ráno se probouzet odpočatí a s úsměvem na rtech, přečtěte si naše tipy, jak si kempování zpříjemnit.

  • Zahřívací dečka – speciální polštářky a dečky vás během chladných nocí příjemně zahřejí a vygenerují teplo, takže si budete připadat jako pod peřinou. Hřejivé polštářky vytvářejí příjemné instantní teplo kdekoliv na cestách až do 60 °C a mohou být nápomocné i v případě podchlazení organismu.
  • Pěnová či nafukovací karimatka – správně zvolená karimatka nejenže zajistí pohodlný spánek na nerovném povrchu, ale také výrazně přispěje k lepší tepelné izolaci. Bez správně zvolené karimatky se totiž tepelný odpor spacáků značně zhoršuje. S jistotou se dá tedy říci, že dobrá karimatka je stejně důležitá jako kvalitní spacák. Pokud si s výběrem karimatky nevíte rady, obraťte se na některou ze specializovaných prodejen, kde vám poradí, jaký typ zvolit.
  • Nafukovací polštářky do stanu – cestovní polštářky a podhlavníky jsou lehké a v kufru zabírají minimum místa. Vybrat si můžete mezi nafukovacími a těmi se syntetickou náplní, které nenatahují vlhkost a lépe schnou.
  • Tvarující polštář na cesty – polštářek, který se přesně přizpůsobí tvaru vašeho těla, oceníte především při dlouhých cestách autem, autobusem nebo letadlem. Je naplněný polystyrenovými mikrokuličkami, které se v návleku lehce pohybují, takže si polštář můžete upravit přesně podle svých potřeb. Během spánku poskytuje oporu vašemu krku, a při probuzení vás tedy nebude nic bolet.

Rada na závěr

Ať už vyrazíte kamkoliv, vždy se nezapomeňte obléknout s ohledem na situaci a místo, kam se chystáte. S nedostatkem oblečením totiž můžete prochladnout, s příliš mnoha vrstvami se zase zpotíte a následným ofouknutím nastydnete, přičemž oboje vede k prochladnutým svalům či kloubům. Ztuhlé svaly zad tak o sobě mohou dát náhle vědět akutní a ostrou bolestí. A to určitě za zkažený výlet nestojí, viďte?

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget