Sedíte správně? | 29 srpna 2018

Zkusili jste si někdy spočítat, kolik hodin týdně prosedíte? Schválně to zkuste někdy sledovat – sami budete překvapeni, jak vysoko se to číslo vyšplhá. Sedíme ráno u snídaně, sedíme v MHD, v autě, v práci (věděli jste, že sedavé zaměstnání má až 70 % Čechů?), ve škole, večer doma u televize, u učení, při čtení, zkrátka při každé možné příležitosti.

Možností, jak tělu celodenní sezení kompenzovat, je mnoho, skvělými pomocníky jsou třeba pravidelné hodiny jógy nebo pilates. Ovšem co se pro změnu zaměřit na to, abyste nejen dostatečně kompenzovali, ale abyste už během dne seděli správně, tedy tak, aby byl negativní dopad na vaši páteř co nejmenší?

Běžné činnosti

Je dobré si uvědomit, že páteř by měla být narovnaná nejen během dlouhodobého sezení, například v práci za počítačem, ale i u těch nejběžnějších činností, jako je například zavazování tkaniček nebo oblékání ponožek. Pamatujte tedy na to a dejte si na to pozor.

sed

A jak u toho počítače?

Sed je dnes nejčastější statickou polohou a sedavý způsob života je jednou z hlavních příčin bolesti zad. I správné (hlavně dlouhodobé) sezení zatěžuje páteř, proto minimálně jednou za hodinu změňte polohu, postavte se, projděte se, ideálně si i chvíli zacvičte.

A až si zase sednete zpět k počítači, zkontrolujte podle diagramu níže, jestli máte správně nastavenou výšku počítače, pracovní desky i stoličky.

sed u počítače

Pozor na vstávání i sedání

Ze židle vstávejte postupně. Lehce podsuňte lýtka pod sedadlo židle, předkloňte se, přeneste váhu na dolní končetiny a následně se postavte. Důležité je, abyste se soustředili na to, abyste ve všech polohách drželi záda v rovině s napřímenou páteří a měli uvolněná ramena.

vstávání a sedání si

 

90denní výzva

Stáhněte si ebook s 90 dny aktivit pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Na této stránce používáme analytické nástroje

Z důvodu vyhodnocování kvality obsahu a jeho dalšího šíření na této stránce používámé analytické nástroje služeb Google a Facebook. Prosíme tedo a váš souhlas s jejich užíváním. Úplné znení podmínek sběru údajů.