Už jste slyšeli o míčkování? Tato jednoduchá metoda dokáže uvolnit nejen svaly zad! | 05 června 2020

Míčková facilitace neboli zjednodušeně řečeno „míčkování” je technika, kterou vyvinula česká fyzioterapeutka, paní Zdena Jebavá. Metoda byla určena především pro léčbu astmatických děti, následně byla však za podpory fyzioterapeutů rozvíjena dále a v dnešní době má proto široké využití nejen ve fyzioterapii, ale i jinde. A o jakou metodu se vlastně jedná? 

 

Zjednodušeně můžeme říci, že jde o hlazení těla měkkým molitanovým míčkem pomocí jednoduchých a snadno naučitelných technik. Fyzioteraputka Zdena Jebavá představila metodu před více než 30 lety a od té doby ulevila její technika mnohým pacientům. 

Na počátku bylo astma 

Masáž a terapie molitanovými míčky, původně vyrobenými pro líný tenis, pomáhala zpočátku především dětem trpícím astmatem při zvládání jejich nemoci. Metoda má opravdu široké využití, je vhodná na uvolnění svalů zad, hrudníku, při vadném držení těla, při problémech s vedlejšími nosními dutinami a podobně. I díky tomu se tak míčkování rychle rozšířilo i do jiných oborů, než je původně dětská pneumologie. Měkké molitanové míčky si tak brzy našly místo ve fyzioterapii, ortopedii, chirurgii, neurologii, i jinde. 

Úleva fyzická i psychická 

Míčková facilitace se zakládá na principu teorie akupunkturních bodů a rovněž využívá vztah mezi stažením a uvolněním svalů. Není to nic drastického. Fyzioterapeut pohybuje míčkem na těch správných místech a po správných drahách. S mírným tlakem a bez spěchu. Metoda má zároveň i psychoterapeutický účinek. Zmírněním psychického stresu totiž uvolníte napětí hladké svaloviny plicních cest, posílíte imunitu a dosáhnete lepší duševní pohody. K normálnímu dýchání totiž někdy stačí jen změnit náladu. Zkuste to.

Míčkování pomůže, ale vyžaduje trpělivost 

I když to tak může vypadat, nejde jen o povrchovou masáž. Díky těm správným pohybům a tlakem na míček lze i reflexně působit na vnitřní orgány. Hlazením měkkým míčkem totiž také snižuje napětí svalů kolem dýchacích cest i u mezižeberních svalů. Dokážou tak usnadnit odkašlávání, utlumit pocity dušnosti a pacientovi umožnit se doslova znovu pořádně nadechnout. Míčkování napomáhá k dosažení lepšího stereotypu dýchání, při kterém je zapojen i střed těla. S tím souvisí také další benefit – správnou technikou zajistíte lepší držení těla, které můžete i nadále podporovat aktivním cvičením. Ve fyzioterapii se míčkování používá pro snížení svalového napětí v rámci měkkých technik a setkat se s ním můžete při léčbě artrózy, skoliózy, vadného držení těla nebo vývojové či získané vady chodidla a mnoho dalšího. Pamatujte však na to, že je nutné obrnit se trpělivostí. První objektivní výsledky terapie jsou zaznamenány teprve až po několika měsících pravidelných masáží. U míčkování je klíčová pravidelnost. Nečekejte, že bude hotovo po první aplikaci.

 

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget