Víte, že i páteř může mít kýlu? | 14 února 2019

Kýlu většina z nás zná jako bolavou bulku kdekoliv na břišní stěně, zejména v tříslech. Když se neléčí, může se zvětšovat, případně uskřinout. To znamená, že se do ní třeba zevnitř natlačí střevní klička a dojde ke skřípnutí. V ten moment už jde opravdu do tuhého – kromě intenzivní bolesti se otok ještě zvětšuje a může dojít až k zánětu, který může mít fatální důsledky. Špatná zpráva je, že existuje i kýla páteře, přesněji meziobratlové ploténky.

Jak vzniká kýla meziobratlové ploténky

Páteř se skládá z obratlů, ty chrání míchu a jsou nezbytné pro držení těla. Mezi jednotlivými obratli pak jako jakési  „tlumiče“, nutné pro správný a bezbolestný pohyb obratlů, fungují meziobratlové ploténky. Když páteř výrazně zatěžujete (například při práci), přeháníte to se sportem či volíte nevhodnou aktivitu, dochází k nadměrnému stlačení těchto plotének – a to může časem vést k jejich poškození. Pokud problém nezačnete ihned řešit, hmota ploténky vyhřezne do páteřního kanálu (jednoduše se kus tolik potřebného tlumiče mezi obratle už nevejde a vytlačí se ven). Stejně jako v případě břišní kýly je výsledkem boule, která bolí, a navíc může utlačovat nervové kořeny či míchu.

kýla páteře

Začíná to nevinně, ale…

… může to skončit až paralýzou. Kýla meziobratlové ploténky má tři fáze. Na počátku se povolí vazy, tento stav nazýváme „mírnou kýlou“. Když ji neřešíme, vazy se ještě více poškodí a přichází druhá fáze, tzv. vybočená kýla. Ta se vyznačuje tím, že alespoň ploténka zůstává mezi dvěma obratli. Nejzávažnější fází je pak „vysunutá kýla“ – to se vazivo poškodí natolik, že se ploténka dostane ven z meziobratlí. Výsledkem je podráždění nervů, které se projevuje bolestmi, jež mohou vystřelovat klidně až do nohou. Jestliže tyto signály ignorujete, bolesti se stupňují a mohou vyústit buď v trvalé změny na pohybovém aparátu, nebo dokonce ochrnutí.

Léčba? Od běžných analgetik až po operaci

Konkrétní léčba samozřejmě záleží na průběhu kýly pacienta. Jestliže se celý proces podchytí v začátku, začíná se zpravidla konzervativní léčbou – kombinací klidu na lůžku a léků na zmírnění bolesti a uvolnění svalů. V této fázi je též doporučeno užívat vysoké a pravidelné dávky vitaminů skupiny B, které nervy v oblasti páteře vyživují a činí je odolnějšími. Pokud tento způsob nezabere nebo pokud je kýla v pokročilejším stadiu a pacient trpí bolestmi, přichází na řadu operace. Avšak ani tou to nekončí. Aby byl pacient opět zdravý, je nezbytná důkladná pooperační rehabilitace.

Nepodceňujte prevenci

Pokud chcete kýle meziobratlové ploténky předejít, je potřeba myslet na prevenci a neřešit problém, až když už se nemůžete bolestí hnout. Přečtěte si, co můžete pro své obratle a ploténky udělat už dnes:

  • Pravidelně se hýbejte – ideální je chůze
  • Dávejte si pozor při zvedání těžkých předmětů ze země (včetně správného nádechu)
  • Soustřeďte se na správný postoj a posed
  • Udržujte si optimální tělesnou váhu
  • Vyhýbejte se intenzivní zátěži páteře
  • Sportujte pravidelně, ale v rozumné míře
  • Pořiďte si kvalitní matraci i pracovní židli

Teď už víte, že i páteř může mít kýlu. Když se budete držet našich preventivních doporučení, zmírníte riziko, že někdy potrápí i vás. A pokud budete mít přece jen smůlu, pamatujte, že hlavní je před problémem nezavírat oči, ale začít jej okamžitě řešit.

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget