Akutní bolest vs. chronická: Jak zjistit, že něco není v pořádku? | 03 června 2021

Bolest je sice nepříjemná, ale užitečná. Tělo nás jejím prostřednictvím varuje, že něco není v pořádku. Někdy se ale tento výstražný systém zvrhne v bolest chronickou. Jak poznat, že už se jedná o dlouhodobější problém a kdy ho začít řešit? 

Bolesti zad můžeme rozdělit na akutní a chronické. Akutní bolest zad se většinou soustředí do jednoho místa, bývá způsobena přetížením svalů, kloubní blokádou, nebo postižením meziobratlové ploténky a obvykle do 4 týdnů vymizí. Chronická bolest zad naopak trvá déle, příčinou bývají strukturální změny často vedoucí k omezení hybnosti těla a souvisí i s  ochabnutím zádových svalů. Jak si tedy s nimi poradit? 

Akutní bolest: co s ní, když se objeví? 

Akutní bolest se objevuje náhle a vyvstává buď v souvislosti se sportovním výkonem, zvedáním těžkých břemen, častým ohýbáním se a někdy může být na vině i stres. Poměrně jednoduše lze zjistit, kdy se bolest objevila a po čem. Každá bolest má určitou intenzitu a sílu. Pokud je intenzita akutní bolesti mírnější a snesitelnější, často tak obvykle volíme „sebeléčbu“, která spočívá v nastavení klidového režimu, zvolení úlevové pozice (např. nohy podložíme polštářem) a někomu dělají dobře i nahřívací polštářky. 

Mírnější akutní bolesti  obvykle odezní během několika dní. Pokud se akutní bolest ale ani po týdnu sebeléčby nelepší a nemizí, je na místě návštěva lékaře. Zajít byste měli za vaším  praktickým lékařem, případně navštivte neurologa, nebo rehabilitačního lékaře. Podstatné a klíčové je nenechat akutní bolest přehoupnout do fáze chronické. Což se, bohužel, velmi často děje. Nejpozději proto po měsíci, pokud jsou obtíže stále stejné, nebo se dokonce zhoršují, je nutno přehodnotit přístup a svěřit se do rukou odborníka. Toho bychom měli navštívit i ve chvíli, pokud bolesti začnou vystřelovat do nohou, do rukou, ztrácíme citlivost v prstech, cítíme mravenčení, případně poruchy vyprazdňování.

Po odeznění akutní bolesti zad je třeba ale začít záda zatěžovat velice opatrně a především dbát na prevenci. To znamená, začít cvičit a snažit se, aby naše svaly, šlachy, fascie a mysl byla připravena na lepší zvládnutí stěhování těžkého nábytku, práci na zahradě či menší míru stresu. Nezapomínejte ani na pravidelný přísun vitamínů B1, B6 a B12  (najdete je například ve volně prodejném léku milgamma®N cps*), které se starají o výživu nervů zad.

Chronická bolest může mít i dopady na psychiku 

Trvá vaše bolest zad déle než tři měsíce? Pak je to bolest chronická. Trvat může v extrémních případech i mnoho let a sama o sobě je vlastně samostatnou nemocí, ochromuje velké části pacientova těla, v mnoha případech i tělo celé. Déletrvající bolesti zasahují do celého života. Častou příčinou chronické bolesti zad je nesprávné držení těla, způsobené např. ochabováním svalů kolem páteře. Bolest zad může být spojena se snížením hybnosti páteře, špatnou citlivostí či oslabením svalů končetin a může vyústit i v bolesti hlavy či v migrény. V těch šťastnějších případech se chronické bolesti zad můžete zbavit s pomocí terapeuta a správného cvičení, jindy je však řešením pouze klasická operace.

Bolest chronická je často usídlena v nervovém systému, a čím déle trvá, tím je větší pravděpodobnost, že se stane i bolestí psychickou. Pacienti s neprávně léčenou (či neléčenou) bolestí tak mohou trpět i duševními či sociálními problémy. Mohou být často frustrovaní, pasivní, v depresi a někdy se u nich může dokonce objevit i agrese. Nikdy proto problém nepodceňujte a neříkejte si, že to za návštěvu doktora přece nestojí. Pamatujte na to, že zdraví je vždy na prvním místě a i z banální maličkosti se může stát větší problém.

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget