Bolesti zad a špatná imunita – jak to spolu souvisí? | 08 června 2019

V dnešní době trápí většinu z nás oslabená imunita, a to aniž bychom o tom měli ponětí. Porucha imunity se totiž může projevovat různě – záněty dýchacích cest, opakovanými virózami, různými alergiemi, astmatem, ale i coby časté onemocnění močových cest, borelióza a řada dalších chorob. Na první pohled tak mohou její projevy vypadat nevinně, ale jejich průběh může být i velmi vážný, a navíc mohou způsobit nepříjemné zdravotní komplikace.

K oslabení imunity může přispívat i stres

Problémy s imunitou mívají často děti ve věku od 3 do 6 let, starší lidé nad 65 let či lidé s větší psychickou zátěží. To ale neznamená, že se nemůže týkat i vás. Stačí, když se dostanete do nějaké stresovější situace nebo dlouhodobě řešíte nepříjemné trable, které vás psychicky vyčerpávají. I to může vést k oslabení imunity – a váš organismus tak může být mnohem náchylnější ke všem onemocněním, jež kolem vás doslova prolétnou.

Porucha imunity se může projevit mimo jiné kožními problémy, častou rýmou, zvýšenou únavou, bolestmi břicha či podbřišku. Může se dokonce i stát, že budete náchylnější k infekčním chorobám a vzniku alergií nebo dalších závažných onemocnění.Jedním z příznaků problémů s imunitou mohou být dokonce i bolesti zad.

Zánět ledvin, ale i Bechtěrevova choroba

Častým onemocněním vznikajícím v důsledku oslabené imunity je zánět ledvin neboli zánět horních močových cest, který je většinou doprovázen právě nepříjemnou bolestí zad. Postihuje hlavně ženy a častými původci jsou bakterie, které se šíří močovodem z měchýře, proto většinou přichází zánět močového měchýře a ledvin současně. Co však bývá hlavní příčinou, je prochladnutí. Stačí málo – chvíli sedět na studené zemi nebo lavičce či se nechat zlákat prvními slunečními paprsky a vyjít ven jen v tričku, které dosahuje sotva do pasu. Pokud se k bolesti v bederní krajině přidají další příznaky, jako je horečka, zimnice, bolest v podbřišku nebo potřeba chodit častěji “na malou”, jež je doprovázena pálením a řezáním, nikdy tyto příznaky nepodceňujte! V každém případě doporučujeme co nejdříve navštívit lékaře, aby provedl kompletní vyšetření.

Jednou z vážnějších chorob, které mohou vzniknout v důsledku špatně fungujícího imunitního systému, je Bechtěrevova nemoc. Toto autoimunitní onemocnění je formou artritidy, která nejčastěji postihuje páteř, přičemž onemocnění lze léčbou pouze zmírnit, nikoli vyléčit. Na vině je imunitní systém – jindy neochvějný strážce našeho zdraví, který pro jednou udělá chybu: vlastní tkáně označí za nepřátele a začne se proti nim zuby nehty bránit. Při tomto onemocnění dochází k postupnému tuhnutí páteře, pacienti se stále více hrbí a problémy jim začíná dělat i obyčejná chůze. Bechtěrevova choroba postihuje nejčastěji muže po 40. roce života, ale to neznamená, že mladší ročníky nebo ženy jsou ušetřeny.

Neviditelný strážce, o kterého je třeba pečovat  

Nejvíc zranitelná je naše imunita v zimním období, kdy na nás ze všech stran útočí různé virózy, chřipky, rýmy a nachlazení. Pokud máte každou chvíli angínu nebo jiné infekční onemocnění a doktor vám stále dokola předepisuje různá antibiotika, která přitom nemají valný efekt, může být na vině právě oslabený imunitní systém. Imunitu je proto třeba pravidelně posilovat a pečovat o ni, jak si zaslouží. Pamatujte na to, že zdraví máte jen jedno.

Obecně lze říci, že když chceme posílit imunitní systém, měli bychom vždy začít u úpravy životního stylu. Svému organismu určitě prospějeme úpravou jídelníčku, zároveň bychom se měli snažit co nejvíc omezit stres a dopřávat si dostatek spánku, zkrátka být v pohodě. Také bychom měli myslet na dostatečný přísun správných vitaminů a minerálů, jako je vitamin C, selen a zinek, nebo vyzkoušet doplňky stravy s probiotiky. Hlavně v chladnějším počasí tím snížíme pravděpodobnost nachlazení a nepříjemných viróz.

A pokud se již dlouhodobě potýkáte s bolestmi zad, které jsou způsobeny zánětlivým nebo mechanickým poškozením (radikulární syndrom) periferních nervů a kořenů, nezapomeňte ani na pravidelný přísun vitaminů B1, B6 a B12, které se starají o výživu nervů zad. Kombinace pravidelných a vysokých dávek vitaminů skupiny B zlepšuje metabolismus a regeneraci periferních nervových vláken, a navíc díky svému protibolestivému účinku uvolňuje reflexní křeč svalstva. Pokud ale bolesti zad přetrvávají a přidá se i některý z příznaků, jako je teplota či zánět močových cest, navštivte lékaře co nejdříve.

 

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget