Nenápadné bylinky, které umí pomoci od bolesti zad i hlavy. Které to jsou? | 06 listopadu 2020

Bylinky proti bolesti

Bolest hlavy nebo náhlá bolest zad může čas od času přepadnout každého. V takové chvíli často saháme po pilulkách proti bolesti, ty ale zatěžují játra a žaludek, a navíc se nesmí brát dlouhodobě. Zbavit se bolesti však lze zkusit i přírodní cestou, jde jen o to vybrat ty správné bylinky, které dokážou od bolesti ulevit a pomoci.

Ať už aktivně a pravidelně sportujete, nebo naopak máte sedavé zaměstnání, pak vás možná občas potrápí bolesti zad a kloubů. Je dobře, pokud se snažíte tento problém řešit a cvičíte, chodíte na masáže nebo vyhledáte odbornou pomoc lékaře. Můžete však zkusit i přírodní medicínu. Ale jaké bylinky zvolit?

S bolestí zad pomůže třezalka i eukalyptus

Třezalka snižuje pocit bolesti páteře i pohybového ústrojí a působí protizánětlivě a jako antibiotikum. Většinou se vnitřně užívá formou nálevu nebo tinktury. Pro vnější užití si ale můžete připravit i olej nebo mast. Sušená i čerstvá třezalka se nakládá do rostlinného olejenebo maceruje v sádle. A obojí se používá jako mazání na bolestivá místa. A jak z ní domácí mast připravit? Budete potřebovat jeden díl sušených květů třezalky a tři díly rozpuštěného sádla. Vše zahřejte ve vodní lázni přibližně po dobu tří hodin, potom nechte zchladnout a přeceďte. Získaná mast se používá na bolestivé klouby a záda a její výhodou je, že kromě silné protizánětlivosti má třezalka také znecitlivující účinky a dokáže zbavit i bolesti.

bylinky proti bolesti zad i hlavy

Kozlík lékařský zase celkově zklidňuje, čímž nejen, že napomáhá od bolesti hlavy, ale je účinný i proti stresu a přepracování. Můžete z něj udělat odvar – lžičku bylinky zalijte čtvrtlitrem studené vody, povařte přibližně deset minut, slijte a pijte asi dvakrát denně. Další bylinkou, kterou oceníte při problémech a bolestech pohybového aparátu je kostival lékařský. Tinktura z kořene působí na výron, namožené svaly i modřiny, sníží otok – stačí postižené místo za lehkého masírování potírat. I tuto tinkturu si můžete vyrobit doma. Omytý a očištěný kořen kostivalu nakrájejte, vložte do sklenice a zalijte režnou či jinou pálenkou. Nechte přibližně dva týdny na sluníčku nebo blízko tepla a poté ji můžete použít.

Pokud je akutní bolest v zádech spojena s poraněním (například po pádu, dopravní nehodě nebo úrazu do páteře), je důležité okamžitě navštívit lékaře. Co se týče chronických bolestí, je vhodná bílá vrbová kůra či například eukalyptus. Ten pomáhá zmírnit bolesti a může být použit ke zmírnění ztuhlosti páteře. Zkuste každé ráno přidat do ranní sprchy dvě kapky oleje z eukalyptu a nadýchejte se výparů. Dle terapeutů to pomáhá.

Na bolesti hlavy řimbaba

Při bolesti lze sáhnout i po bylinkách, které jsou označovány jako přírodní analgetika. Jednou z takových je řimbaba. Látky v ní obsažené totiž rozšiřují cévy a snižují pocit bolesti, proto blahodárně působí na bolesti hlavy, a to i jako prevence. Rostlina pomáhá i v případě menstruačních bolestí a harmonizuje menstruační cyklus. Když chcete mít jistotu dávkování, raději zvolte tinkturu s přesným obsahem účinných látek než přímo čerstvou rostlinu.

Tip na závěr

Nezanedbejte stav svých zad. Pokud vás páteř bolí dlouhodobě a intenzivně či je bolest zad spjatá třeba i s oslabením některých svalových skupin na končetinách, svěřte se vždy do rukou neurologa nebo fyzioterapetuta. Bylinky mohou pomoci páteř uvolnit např. při namožení, ale mechanický problém nevyřeší. Zbavit se bolesti zad můžete samozřejmě zkusit i tak, že postupně upravíte svůj životní styl, který se zdravými zády úzce souvisí. Nezapomínejte proto ani na pravidelný přísun vitaminů B1, B6 a B12, které se starají o výživu nervů zad.

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget