Opakované bolesti zad trápí skoro každého muže nad 40 let. Poznáváte se? | 26 dubna 2019

Za celý život se s bolestí zad setká 80 % lidí. S přibývajícím věkem riziko vzniku bolesti samozřejmě roste, zejména pokud je vám více než 40 let. Navíc bolesti zad mohou být různého druhu: akutní, které netrvají déle než tři měsíce, a opakované, jež mohou trápit i dlouhá léta.

Jak vzniká opakovaná bolest zad?

Začala vás bolet záda, tak si vezmete prášek proti bolesti a ono to přejde. Jenže za den za dva je bolest zpátky. Moc to neřešíte, vždy se stačí trochu protáhnout, spát v malinko jiné poloze, a bolest zmizí. Jenže jsou to už víc než tři měsíce, bolest se stále vrací a pokaždé v mnohem větší intenzitě. A pak už stačí vážně málo – stres, prochladnutí nebo třeba prudký pohyb, a na velké problémy je zaděláno. Tím, jak páteř dlouhodobě zanedbáváme, přiživujeme degenerativní změny na páteři, které se jednoho dne projeví, a to klidně rovnou v podobě „seknutí“ nebo vysunuté ploténky.

Pozor na symptomy

Měli bychom ale vždy pamatovat na to, že bolest zad nemusí pokaždé na 100 % znamenat, že je příčina bolesti schovaná právě v nich. Někdy totiž může být jen symptomem, který ukazuje na nějaké onemocnění v úplně jiné části těla. Například bolest vystřelující odspodu do zad může znamenat, že trpíte zánětem močových cest. Muži jakéhokoliv věku, ale ti nad 40 let obzvlášť, by také měli myslet na pravidelnou prevenci rakoviny prostaty. Právě opakované bolesti zad mohou být někdy příznakem pokročilého karcinomu prostaty, žlázy o velikosti vlašského ořechu, která je umístěna pod močovým měchýřem a je součástí mužského reprodukčního systému.

Pozor, rozhodně si při každém lupnutí v zádech nemusíte hned malovat ty nejčernější scénáře. Existuje mnoho dalších možných příčin bolesti zad. Ale i tak je dobré mít na paměti, že žádná bolest, zejména dlouhodobá a opakující se, by se nikdy neměla podceňovat a měla by se řádně a včas léčit.

Muž, kterého bolí záda, na návštěvě u lékaře

Co může šance na vznik bolestí zad ještě zvýšit?

Páteř je základním kamenem našeho tělo. Bez ní bychom se nemohli hýbat, dýchat, existovat. A na to, jak moc důležitou součástí je, se o ni často staráme velmi nedostatečně. Stejně jako je pro nás samozřejmostí si ráno a večer vyčistit zuby, by pro nás mělo být samozřejmé se každý den pořádně protáhnout, ujít pár kroků navíc a dbát na zdravou a vyváženou stravu. Jaké jsou příčiny toho, že páteř trpí (a za které si často můžeme sami)?

  • sedavé zaměstnání
  • nadváha i podváha
  • kouření
  • špatné držení těla
  • nedostatečná nebo přílišná aktivita
  • nevhodná obuv
  • jednostranná zátěž
  • stres

Když už je na prevenci pozdě

Ve chvíli, kdy vás začnou záda pravidelně trápit, je dobré se hned rozhodnout začít léčit samu příčinu bolesti a ne jen příznaky. Léčbu je vhodné podpořit i vybranými léky s regeneračním potenciálem. Ale pozor, nezapomínejte, že je důležité, abyste vždy rozlišovali mezi výživovými doplňky a léky, které obsahují léčivé dávky vitaminů. Pro dosažení potřebného efektu je nutné užívat léky – vitaminy skupiny B ve vysokých dávkách: vitamin B1 a B6 v denní dávce 120–270 mg a vitamin B12 v dávce do 1 mg. Ty naleznete například v léku milgamma N cps*. Navíc tu správnou účinnost budou mít léky s dostatečným obsahem vitaminů skupiny B jen tehdy, pokud je budete přijímat pravidelně a dlouhodobě (obvykle minimálně 4–6 týdnů).

*Lék na vnitřní použití. Pečlivě si přečtěte příbalovou informaci. O použití léku se poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget