Přivítejte jaro bez prochladnutí! | 07 dubna 2022

Od prvních slunečních paprsků přes rozkvetlé stromy až po lehčí oblečení a kratší rukávy. Jaro s sebou přináší nepochybně hodně příjemného. Ale právě v tomto ročním období nás mohou překvapit prudké změny teplot. Jejich následkem bývá často nachlazení, a přidá-li se na jaře ještě studený vítr, i nepříjemné ofouknutí. A takto „nachlazené“ svaly nelze brát na lehkou váhu – člověka dokážou vyřadit z běžného života i na delší dobu.

Ofouknutí, se kterým chodí ruku v ruce i nachlazení, není během jara ničím výjimečným. Kombinace toho, že podceníme změny teplot a nevhodně se oblékneme, je opravdu nebezpečná. Nachlazení však může způsobit i klimatizace či nenápadný průvan, nebo to, že se zpotíme a rychle vychladneme. Důležité je všímat si a co nejdříve zachytit a řešit již první bolestivé signály těla. V opačném případě hrozí zdravotní problémy a často bolest pohybového aparátu.

Pokud k nim dojde a podceníme léčbu, potíže se tak mohou s námi táhnout několik dní či týdnů. Zachránit nás ale může včasná návštěva rehabilitačního lékaře nebo fyzioterapeuta. Ti „nachlazené rameno“, ztuhlé svalstvo šíje, bederní páteř či zablokovaný krk uvolní, a vývoj jejich nepříznivého stavu tím zvrátí ještě v počátcích.

Na prochladnutí myslete i při sportu 

Nebezpečí, které s sebou „nachlazení svalů“ přináší je i zvýšené riziko úrazu pohybového aparátu. Takto nachlazené svaly zad a krku se lidově často nazývají „ztuhlé“. Pokud se navíc před pohybem tkáně neohřejí, jsou méně pružné a prokrvené, a tak se jejich zásobování potřebnými látkami z krevního oběhu snižuje. Zraněním, které ve ztuhlém svalstvu v chladnějším počasí při sportu může nastat, je natržení svalu. Abychom riziko úrazu minimalizovali, je třeba tělo na začátku sportovní či jiné pohybové zátěže alespoň trochu zahřát. Pokud se tedy vypravíte na běh nebo svižnější procházku, nezapomínejte na rozcvičku.

Problém může nastat i tehdy, když je člověk zpocený a rozehřátý. Po ukončení tělesné aktivity mohou svaly ztuhnout. Jejich tah v oblasti krční páteře může způsobit až pootočení obratlů, čímž dojde k blokádě. Uvolnění svalstva, strečink po sportovním výkonu jsou proto stejně důležité jako rozcvička před ním. Svaly je třeba nechat postupně vychladnout, protože přejde-li člověk najednou z úplného rozehřátí do úplného útlumu, pro svaly to znamená „šok“ a riziko ztuhlosti. Proto na jaře při sportování ale i při práci na zahrádce, kdy nás už sluníčko téměř vyzývá k letnímu outfitu, myslete na vhodný oděv.


S léčbou neotálejte

V případě akutního stavu, ztuhlosti či blokády páteře je nejlepší tzv. suché teplo. To zaručí pomalé povolování stažených svalů, díky čemuž blokáda postupně odezní. Na bolavou oblast aplikujte nahřátý polštářek či ručník, elektrickou deku či nahřívací láhev. Krátkodobě lze užít nesteroidní antirevmatikum. Z dlouhodobého hlediska lze poškozené nervy zad vyživovat léky s vysokým obsahem účinné trojkombinace vysokodávkových vitamínů B1, B6 a B12. Pokud bolest nepolevuje nebo se zhoršuje, je na místě návštěva lékaře.

Čím déle budete s léčbou otálet, tím více zvyšujete riziko chronifikace potíží, dlouhodobé bolesti páteře či pohybového aparátu. Odkládání řešení stavu, návštěvy lékaře nebo doporučené fyzioterapie může znamenat celkové prodloužení léčby, někdy i na více týdnů či měsíců. Pamatujte proto na to, že i nevinné nachlazení po jarním běhu může spustit problém, který budete muset řešit poměrně dlouhou dobu.

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget