Skřípnutý nerv si můžete přivodit velmi rychle, ale je těžší zbavit se potíží. Víte, jak na to? | 04 dubna 2020

Skřípnutý nerv v zádech, ať už v krční nebo bederní oblasti, je vždy bolestivá záležitost a může nám dokonce i zabránit v každodenních činnostech. Ať už si nerv začnete léčit doma nebo s pomocí lékaře, měli byste vědět, jak na to, abyste se mohli bolesti zbavit co nejdříve. 

Každý, kdo si už skřípnutý nerv zažil ví, že je vždy doprovázen nepříjemnou bolestí. A co se ve vašem těle vlastně stalo? Jednoduše řečeno, nerv se dostal mezi dvě kostěné struktury či pod stažený sval, došlo k propuknutí zánětu, který způsobí otok nervu onu nepříjemnou bolest. Mezi příznaky, které můžete pozorovat, patří kromě bolesti i brnění, necitlivost, svalové křeče či menší otoky. Útlak nervu se může projevit bolestí vystřelující z postiženého místa. Do horní či dolní končetiny nebo do oblasti mezi žebra či lopatky.

Dopřejte nervu čas na regeneraci 

Jakmile tuto bolest pocítíte, měli byste o danou oblast náležitě pečovat a namáhat ji co nejméně. Nezkoušejte ji ani takzvaně „rozchodit“. Zánět okolní tkáně by se tím jen zhoršoval a působil by na nerv stále větší tlak. Pro okamžitou úlevu je proto nejlepší odpočinek, pro tento případ skutečně platí, že klid léčí. Zároveň se snažte co nejvíce omezit pohyby, u kterých pociťujete bolest a zkuste i co nejvíce spát a relaxovat.  Ne nadarmo se totiž říká, že „spánek posiluje“ a je tak tím nejpřirozenějším způsobem, jak tělo regenerovat a hojit. 

Pokud vnímáte úlevu – aplikujte lokálně suché teplo/např. fén nebo nahřátý polštář. Zpevněte bolavou oblast. Krk například šátkem, kříže pevnějším spodním prádlem nebo si je převažte svetrem. Snažte se vyhledat polohu, která Vám přináší úlevu od bolesti. Pokud to Vaši bolest nezhoršuje, projděte se. Svůj záda svěřte do rukou fyzioterapeuta. Jím aplikované uvolňovací techniky, cíleně vybrané cviky Vám mohou dopomoci k rychlejšímu hojení okolí nervu a tím i k uzdravení.

Zpestřete si jídelníček a zobejte „béčko“  

Do jídelníčku zkuste zařadit více vápníku a hořčíku. Tyto minerály urychlí hojení a zlepší celkový stav vašeho organismu. Léčbu je dobré podpořit i léky, které obsahují dostatečné množství vitaminů skupiny B, zejména vitaminů B1, B6 a B12 , které vyživují nervová vlákna (najdete je například ve volně prodejném léku milgamma® N cps*). Navíc obvykle i zesilují účinek léků proti bolesti, zkracují čas potřebný k jejich užívání nebo umožňují jejich užívání v nižší dávce. Současně zlepšují výživu nervů a svalů zad tím, že zasáhnou metabolismus utlačovaného nervu a svalu ovlivněním několika enzymů, a upravují jejich výživu zlepšením zásobování krve a zrychlením odstraňování zplodin látkové výměny. Proto je dobré při léčbě bolesti zad pamatovat i na jejich správnou, dostatečnou a dlouhodobou výživu právě těmito vitaminy. Myslete však na to, že je třeba je užívat ve formě léku, nikoli pouhého doplňku stravy. 

*Lék na vnitřní použití. Pečlivě si přečtěte příbalovou informaci. O použití léku se poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget