Jak sportovat tak, aby to bylo ku prospěchu vašich zad | 08 září 2023

Pravdou je, že sport má na lidský organismus blahodárné účinky a ta správná fyzická aktivita může problémy s pohybovým aparátem výrazně zlepšit. I při oblíbeném sportu ale můžete ublížit zádům nebo kloubům. Na co si dát pozor a jakých pravidel se vyplatí držet?

Lidé často předpokládají, že jakmile se u nich objeví bolest zad, musí se sportem skončit. Některé sporty a formy cvičení jsou však pro lidi s bolestmi zad nejen bezpečné, ale dokonce i prospěšné. Ve skutečnosti je zvýšení síly a flexibility vašich zádových svalů prostřednictvím vhodného sportu jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat pro zmírnění jejich bolesti.

Při plavání vylaďte techniku

Plavání je považováno za jeden z nejzdravějších sportů pro člověka vůbec. Samozřejmě za předpokladu, že plaveme správně. Je třeba ale rozlišovat mezi plaváním a koupáním. Za plavání se považuje minimálně 20 minut aktivního pohybu ve vodě. Aby ale bylo plavání zdravé, musíme zvolit i vhodný způsob.

Mezi klasické a velmi oblíbené styly plavání patří jednoznačně „prsa“. Tento styl však mnozí plavci praktikují nesprávně. Stává se tak zejména tehdy, když plavou prsa s hlavou vztyčenou nad vodou na příliš dlouhé vzdálenosti.

Aby plavání nezpůsobovalo bolesti zad, dbejte proto na správnou techniku. Při plavání prsou by se obě nohy měly odrážet současně. Správný záběr vychází z kolenou, které ovšem nekrčíme pod břicho či do stran. Soustředíme se i na paže – ty by měly provádět tempo jen po prsa a neměli bychom je směrovat doširoka, ale šikmo dolů. Dalším základním pravidlem správného plavání je mít hlavu v neutrální poloze – ani předkloněnou, ani zakloněnou.

Boty na běhání vybírejte důkladně

Podle odborníků lze jakoukoliv vytrvalostní aktivitu, která trvá déle než 20 minut, označit jako příznivou pro zdraví. Mezi takové patří bezesporu i běh. Základem úspěchu je však už výběr správných běžeckých bot. Důležitý je ale i povrch, po kterém běháme, a v neposlední řadě i to, jak často chodíme běhat.

Nevíte-li, jaké boty vybrat, zajděte do specializovaného obchodu a nechte si poradit. Nemusíte hned investovat do té nejdražší obuvi, hlavní je, aby vyrovnávala případné nedokonalosti v technice došlapu.

Stejně tak nepodceňujte techniku běhu – držte své tělo vzpřímeně s lehkým náklonem tam, kam chcete běžet a myslete i na své dýchání. Nadechujte se zhluboka nosem a vydechujte ústy. Myslete také na to, že dopad nohy by neměl být veden na patu, ale na celé chodidlo.

A jak často nebo jak dlouho běhat? Opět platí, že čím častěji a pravidelněji, tím lépe pro nás. Pokud s běháním teprve začínáte, běhejte krátce, ale o to častěji. Ideálně každý den nebo obden přibližně 20 minut. Nikdy nezapomínejte na protažení, a to jak před, tak i po. Přečtěte si také pár tipů, jak na to, když se vydáte běhat v chladnějším počasí.

Cyklistika

Jízdní kolo už dávno není přežitkem vesnic či příměstských částí, ale velké oblibě se těší i ve městech a stává se tak ekologickou formou dopravy. Jízda na kole vypadá jednoduše, ale i zde je důležitá správná technika.

Jednoduše lze říci, že bychom nikdy neměli být nad řídítky příliš skloněni kvůli sedlu v příliš vysoké poloze. V důsledku špatné pozice vzniká bolest nejen v zádech, ale také v lýtkách, chodidlech či podkolení.

Častou příčinou bolesti zad mohou být i nárazy do zadní části těla či rukou od nerovností na cestách. Řešením je úprava sedadla, změna nastavení posedu či přímo některých komponentů na kole. A pokud s cyklistikou teprve začínáte, vyberte si raději rovný terén bez výraznějších převýšení.

Squash nebo tenis kompenzujte cvičením

Raketové sporty představují pro tělo jednostranné nadměrné zatížení, a proto jsou na místě kompenzační cvičení, kterými vyvážíme jejich možný negativní dopad.

Co se squashe týče, problematické mohou být příliš prudké pohyby, které při něm vykonáváme. Tenis může zase škodit tehdy, když se v něm příliš často podává, neboť se jedná o náročný pohyb přetěžující jednu stranu těla. Při badmintonu jsou časté záklony, zejména při špatné technice, je proto je důležité začínat raději s profesionálním trenérem, který vám předvede, jak správně na to.

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget