Plavání patří mezi nejzdravější druh pohybu, protože při něm nejsou zatěžovány klouby ani páteř. Je tedy vhodnou volbou nejen pro ostřílené sportovce, ale i pro začátečníky bez velké fyzické kondice. A jak si užít plavání naplno a nedělat zbytečné chyby?
Zdravotní výhody plavání jsou spojeny se zábavou, odpočinkem a aktivním pohybem. To je velmi prospěšné pro celý organismus. Plavání dělá zázraky s naším tělem i myslí, a navíc je ideální pro všechny věkové kategorie. Skvěle si při něm protáhneme záda a díky tomu, že je tělo ve vodě v odlehčení, nedochází k přetěžování kloubů.
Mezi nejčastější chyby patří nesprávná poloha hlavy a dýchání nad hladinou. Pokud plaveme styl prsa, je důležité nemít hlavu celou dobu nad vodou. Nejenže tak zbytečně namáháme páteř, ale vytváříme ve vodě velký odpor, který nás brzdí, a proto jsme rychleji unavení. Základním pravidlem správného plavání je tedy mít hlavu v neutrální poloze, a to ani předkloněnou, ani zakloněnou. Trénovat tuto polohu můžeme i na suchu. Stačí se posadit a představit si, že nás někdo vytahuje z temene hlavy kolmo vzhůru. V této poloze pak zatlačíme bradu lehce dozadu. Pokud cítíme jemné pnutí krční páteře, víme, že jsme našli správnou pozici. Ve vodě je pak nejjednodušší tuto polohu trénovat na zádech s rukama u těla.
Nejzdravějším stylem plavání je znak, kdy splýváme na vodě na zádech. Zásadní je zde ale správný pohyb rukou, které se střídají v pravidelném tempu. Důležitá je i správná poloha těla – hýždě nesmí být příliš nízko ve vodě.
Plavání je vhodné pro každého, od profesionálních sportovců až po ty, kteří se sportem začínají. Velké oblibě se těší také mezi lidmi trpícími bolestmi zad či artrózou a těhotnými ženami. Ve vodě totiž vážíme přibližně jednu desetinu naší normální váhy a rozsah našich pohybů je zde tak mnohem větší. Plavání rovněž přispívá ke zvýšení naší celkové kondice, protože při něm využíváme všechny hlavní svalové partie. Pomáhá udržovat zdravé srdce a plíce a je skvělým pomocníkem i při redukci váhy.