Pravidelné plavání: skvělé pro záda i psychiku | 25 listopadu 2021

Plavání patří mezi nejzdravější druh pohybu, protože při něm nejsou zatěžovány klouby ani páteř. Je tedy vhodnou volbou nejen pro ostřílené sportovce, ale i pro začátečníky bez velké fyzické kondice.  A jak si užít plavání naplno a nedělat zbytečné chyby?

Zdravotní výhody plavání jsou spojeny se zábavou, odpočinkem a aktivním pohybem. To je velmi prospěšné pro celý organismus. Plavání dělá zázraky s naším tělem i myslí, a navíc je ideální pro všechny věkové kategorie. Skvěle si při něm protáhneme záda a díky tomu, že je tělo ve vodě v odlehčení, nedochází k přetěžování kloubů.

Uvolněná poloha hlavy je základ 

Mezi nejčastější chyby patří nesprávná poloha hlavy a dýchání nad hladinou. Pokud plaveme styl prsa, je důležité nemít hlavu celou dobu nad vodou. Nejenže tak zbytečně namáháme páteř, ale vytváříme ve vodě velký odpor, který nás brzdí, a proto jsme rychleji unavení. Základním pravidlem správného plavání je tedy mít hlavu v neutrální poloze, a to ani předkloněnou, ani zakloněnou. Trénovat tuto polohu můžeme i na suchu. Stačí se posadit a představit si, že nás někdo vytahuje z temene hlavy kolmo vzhůru. V této poloze pak zatlačíme bradu lehce dozadu. Pokud cítíme jemné pnutí krční páteře, víme, že jsme našli správnou pozici. Ve vodě je pak nejjednodušší tuto polohu trénovat na zádech s rukama u těla.

Odpočinek na zádech

Nejzdravějším stylem plavání je znak, kdy splýváme na vodě na zádech. Zásadní je zde ale správný pohyb rukou, které se střídají v pravidelném tempu. Důležitá je i správná poloha těla – hýždě nesmí být příliš nízko ve vodě.

Pro sportovce, začátečníky i nastávající maminky 

Plavání je vhodné pro každého, od profesionálních sportovců až po ty, kteří se sportem začínají. Velké oblibě se těší také mezi lidmi trpícími bolestmi zad či artrózou a těhotnými ženami. Ve vodě totiž vážíme přibližně jednu desetinu naší normální váhy a rozsah našich pohybů je zde tak mnohem větší. Plavání rovněž přispívá ke zvýšení naší celkové kondice, protože při něm využíváme všechny hlavní svalové partie. Pomáhá udržovat zdravé srdce a plíce a je skvělým pomocníkem i při redukci váhy. 

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget