Běhání na podzim a v chladnějších dnech. Ano, ale… | 23 října 2020

Běhání v chladnějším počasí má svoje specifika a jedním z nich je výběr správného oblečení. U toho je nutné myslet nejen na to, aby bylo praktické a pohodlné, ale hlavně, aby nás ochránilo před ofouknutím. Jak se tedy na běh obléknout, čím se vybavit a na co nezapomenout, abychom neprochladli a neodnesla to naše záda? 

Oblečení vrstvěte 

Jak víte, tak vhodný oděv, který vás ochrání před ofouknutím, je základ. Dostatečné ochrany dosáhnete tak, že budete oblečení vrstvit. Začněte první vrstvou, která bude příjemně sedět na těle, dokáže kvalitně odvádět pot a nepustí k tělu chlad ani ve chvílích, kdy bude vlhká. Ideální triko pod oblečení do chladnějšího počasí je proto měkké, prodyšné, s dlouhým rukávem a stojáčkem nebo rolákem ke krku. Druhá vrstva je v zimě otázkou volby. Pokud už opravdu mrzne, rozhodně byste bez ní neměli odcházet z domu. Pokud vás čeká proběhnutí v podzimním mrholení a při běhu vám všeobecně bývá dost teplo, můžete ji vynechat. V mrazu však určitě nezapomeňte na teplou funkční mikinu, která vám zakryje celá bedra. Opět se stojáčkem a dlouhým rukávem. 

Hlavu i krk udržujte v teple 

Myslete také na to, že nejvíc tepla odchází hlavou a rukama. Proto do své základní výbavy zahrňte běžecké rukavice, které nemusí být právě ultrateplé, ale udrží vám ruce v teple. Čepice nebo čelenka by měla být také samozřejmostí. U ní stejně tak platí, že by měla být lehká a prodyšná. Posledním kouskem oblečení, který by měla zahrnovat vaše zimní běžecká garderoba je kvalitní nákrčník, a to hned ze dvou důvodů. Jednak ochrání krk a dýchací cesty před prochladnutím, jednak ho můžete použít jako “roušku” ve chvílích, kdy se vám bude zdát, že vzduch je už opravdu chladný. 

Dejte si čas na zahřátí 

Pokud jdete běhat promrznutí nebo doslova rovnou od počítače, nespoléhejte na to, že se zahřejete, když se rozběhnete. Trvá to dost dlouho, není to nijak příjemné a navíc si můžete ublížit. Před během se proto buď rozcvičte doma (dejte si nějaké 5 minutové kardio v podobě skákání přes švihadlo nebo jízdy na rotopedu) nebo si udělejte několik protahovacích a zahřívacích cviků přímo venku. Prohřátí organismu můžete podpořit i nějakým teplým jídlem – mezi zahřívací jídla řadíme třeba vývary, ovesné kaše nebo chilli.

 

Na tekutiny nezapomínejte ani v zimě 

Mnoho běžců si myslí, že když není horko, nepotřebuje tolik pít. Chladné podzimní dny k tomu svádějí. Jenže to je velká chyba. Tělo se při běhu namáhá a hodně potí, proto mu nezapomínejte dostatek tekutin dodávat pořád. Hlavně i když doběhnete. Vyhýbejte se ale chlazeným nápojům, po kterých byste se mohli nachladit a raději si dejte teplý čaj s medem nebo teplejší iontový nápoj či vodu se šťávou. Tip: Hned po doběhu je nevyhnutnelné svléknout se ze zpocených šatů a pokud možno, zůstat pár hodin v teple. Příjemné je osvěžit se teplým (ne horkým) čajem. 

Poraďte se 

Pokud chcete s během teprve začít a zároveň máte problém se zády, určitě se nejdříve poraďte se svým lékařem nebo fyzioterapeutem. Ten vám pomůže s posouzením, jestli je vybraný sport pro vás vhodný a upozorní, jak se vyvarovat chybám, abyste si neublížili. K lékaři byste každopádně měli zajít i v případě, že právě o běhání nepřemýšlíte, ale záda vás již nějakou dobu trápí. Zkusit zatočit s bolestí zad se můžete samozřejmě pokusit i sami – tím, že upravíte svůj životní styl, který se zdravými zády úzce souvisí. Nezapomínejte ani na pravidelný přísun vitaminů B1, B6 a B12  (najdete je například ve volně prodejném léku milgamma®N cps*), které se starají o výživu nervů zad.

 

*milgamma®N cps je lék na vnitřní použití. Pečlivě si přečtěte příbalovou informaci. O použití léku se poraďte s lékařem nebo lékárníkem

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget