Užijte si letní sporty bez bolesti zad. Takto se vyhnete zbytečným následkům! | 23 června 2022

Léto je ideálním ročním obdobím pro pohyb pod širým nebem. Je teplo, světlo dlouho do večera a místo vydýchané tělocvičny tak můžeme sportovat venku na čerstvém vzduchu. I při oblíbených letních aktivitách je třeba ale myslet na to, jak je provádět správně, abychom se obešli bez zbytečných a často i dlouhodobých následků.

Pohyb venku dělá dobře tělu i duši. Díky pravidelnému sportování budeme mít lepší kondici a budeme odolnější i vůči takzvaným civilizačním onemocněním, jako jsou bolesti zad, hlavy, onemocnění kardiovaskulárního systému nebo cukrovka. Oblíbené letní sporty mohou vypadat jednoduše a nevinně, ale můžete si u nich i ublížit. Jak na ně s přehledem a hlavně bezpečně?

Brusle jsou relax i zábava 

In-line brusle jsou jedním z nejoblíbenějších letních sportů. Je jich plné město, hráz či parky. Chystáte-li se brusle provětrat i několikrát za týden, je dobré zamyslet se nad správným rozcvičením těla a také nad jeho správným držením. Při bruslení, zejména při tom rychlém, je totiž trup v předklonu, což znamená velkou zátěž pro zádové svaly. Nezapomeňte se tedy před a po každé jízdě protáhnout. Pomůže také pravidelně posilovat, lépe řečeno „aktivovat“ hluboký stabilizační systém (tzv. „core“). Protože správné držení trupu (postury) je základní podmínkou pohybu.

Při volejbale pozor na záklon 

Plážový volejbal je dokonalý letní sport. Pohyb na písku je velmi zdravý. Protože se jedná o nestabilní povrch, při pohybu na něm musíme intenzivněji zapojovat hluboký stabilizační systém. Ploska nohy se musí neustále přizpůsobovat povrchu terénu, čímž zapojuje i svaly, které při běžné chůzi v pevné obuvi nevyužíváme. I proto nás u plážového volejbalu mohou zpočátku chodidla bolet. Během něj také trávíme příliš mnoho času sledováním míče se zakloněnou hlavou. Důležité je proto svaly šíje a krku po hře zrelaxovat. Nezapomínejme ani na rozcvičku, kterou zahřejeme svaly.

Na kole s rovnými zády 

Teplé měsíce jsou ideální i na pořádný cyklovýlet nebo cyklodovolenou. Jízda na kole je velmi zdravá a považuje se za určitou formu rehabilitace. I během ní je však třeba myslet na zdraví zad. Při nesprávném sedu na kole bývá hlava často v záklonu, což způsobuje bolest krční páteře. Hlavně delší jízda nutí cyklistu hrbit se. Tím trpí hrudní páteř a dochází k nadměrné zátěži i v oblasti křížů. Během jízdy se proto snažte mít záda co možná nejvíce vyrovnaná. Rozcvička před jízdou i následné „vyježdění“, které můžete vidět i u profesionálů po dojetí etapy, jsou rovněž velmi důležité.

Jako ryba ve vodě 

Během léta nesmíme opomenout ani pohyb ve vodě. Plavání tělu prospívá, pokud se při něm nehrbíme a naše páteř nerotuje. Z plaveckých stylů je nejlepší kraul se střídavým nádechem na obě strany nebo znak, při kterém jsou záda pěkně napřímená. Pozor na plavání stylem „prsa“ s hlavou nad vodou. V této pozici dochází k nadměrnému zatěžování krční páteře a křížové oblasti zad.

O záda se starejte i zevnitř 

Záda vyžadují péči po celý rok. Nejen v létě, kdy jim díky letním aktivitám dáváme víc zabrat. Zapomínat bychom proto neměli ani na dobrou výživu zad „zevnitř“. Vyživované nervové buňky se hojí lépe a rychleji, jsou silnější a jsou schopny lépe odolávat poškození a s tím spojené bolesti. Dbejte proto na pravidelný přísun vitamínů B1 – benfotiaminu, B6 a B12, které se o vaši výživu zad postarají. Pozor, jejich dávky musí být dostatečně vysoké, ve formě léku, nikoli výživového doplňku, a musí být tělu dopřávány pravidelně a dlouhodobě.

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget