3 nejčastější příčiny bolestí zad u dětí


Bolesti zad nejsou jen dospěláckým problémem, trápí stále více i děti. Nejčastějšími příčinami jsou neustálé poposedávání u obrazovek, nadváha a přetěžování těla. Důležité je dbát na správné držení těla, kontrolovat váhu batohu a zajistit dostatek pohybu a spánku pro správný vývoj a prevenci bolesti zad.

bolest zad u deti

Ačkoli by se mohlo zdát, že bolest zad je výhradně dospěláckou záležitostí, opak je pravdou. Bolesti zad u dětí je stále častější, a postihuje i mladší ročníky, ty školkové nevyjímaje. Udává se, že dnes trápí bolesti zad aspoň čas od času téměř 75 procent dětí, což je skutečně alarmující číslo. Proto je důležité vědět, co se řadí mezi nejčastější příčiny, mít je na paměti a vyvarovat se jich. 

Příčina č. 1: Neustálé poposedávání

Určitě jste tuto moudrost již četli v nejednom článku – dnešní děti se málo hýbou, málo běhají venku, málo sportují, oproti tomu však tráví hodně času doma poleháváním u televize nebo počítače, s tabletem či s mobilním telefonem v ruce. Schválně chvíli svého potomka nenápadně sledujte, jakým způsobem u toho či onoho zařízení sedí. Má zdravotní židli u pracovního stolu, nebo leží poskládaný na gauči víc spleteně než hadí žena? Hlídejte jej a pravidelně upomínejte, ať se narovná. A jak si pohlídat, jestli je dítě u televize nebo počítače (tabletu, telefonu…) tak dlouho, aby to nebylo nebezpečné, a kdy už ho raději poslat ven? 

  • Batolata - ne více než 30 minut denně
  • Předškolní děti - maximálně 1 hodinu denně
  • Školní děti - maximálně 1,5 hodiny denně
  • Puberťáci - maximálně 2 hodiny denně (tak akorát na nějaký ten film nebo dva díly oblíbeného seriálu)

boli deti zada

Příčina č. 2: Nadváha

To, že české děti jsou čím dál tím těžší, je realita. Potvrdil to i výzkum týmu odborníků z Univerzity Palackého v Olomouci. Více než pětina populace dětí ve věku 11–15 let má buď nadváhu, nebo je obézní. Z meziročního srovnání navíc vyplynulo, že počet dětí s nadměrnou hmotností roste. Děti, které se s nadváhou či obezitou nevypořádají v mladém věku, v dospělosti s tímto omezením bojují ještě více než jejich vrstevníci, kteří přibrali až jako dospělí.  Zdravotních komplikací, které se s nadváhou a obezitou pojí, je nepřeberné množství: vysoký krevní tlak, cukrovka, srdeční a cévní choroby nebo třeba vysoký cholesterol. No a v neposlední řadě kvůli dlouhodobému neúměrnému přetěžování trpí klouby a páteř, což má za následek bolesti zad. A to intenzivní a dlouhodobé.

Prečti si: Děti a zdravá záda: Roli hrají batoh, přezůvky i pohyb

Příčina č. 3: Přetěžování

A to nás dostává k další příčině bolesti zad u dětí - přetěžování. Můžete mít totiž doma úplného střízlíka, který se pravidelně hýbe, nemá nadváhu, celkově dbá na zdravý životní styl, a přesto ho trápí bolesti zad. Zde může být na vině přetěžování, a to například ve formě jednostranně zaměřeného sportu (tenis, hokej), přílišné fyzické vyčerpávání (časté cvičení, nedostatečný spánek), ale i třeba těžká aktovka. Ta by totiž měla mít zhruba 10–12 procent váhy dítěte.

Dítě v první třídě váží průměrně kolem 25 kilo, naplněná školní aktovka by proto měla mít maximálně tři kila, tak si to pohlídejte. Pokud některou výše uvedenou činnost dobře znáte od vlastního potomka, dejte si velký pozor. Nejlépe bude začít ihned pracovat na jejím odbourávání, jinak máte téměř stoprocentní jistotu, že na to jeho záda doplatí. Pokud ne hned, pak později v dospělosti určitě. A to jistě nikdo nechce.