Děti a zdravá záda: Roli hrají batoh, přezůvky i pohyb | 02 září 2021

Většina školou povinných dětí stráví s batohem na zádech velkou část kalendářního roku, a to po řadu let v kuse. Proto je dobré věnovat pozornost nejen tomu, jaký batoh nosí, ale také tomu, jakým způsobem ho nosí. A jaké další faktory mají vliv na záda našich dětí? 

Je snadné si batoh pouze hodit na záda a vyrazit do školy. Pokud ale vaše dítko bude nosit batoh na zádech nesprávným způsobem, ovlivní to jeho držení těla a zvýší se riziko bolestí zad a ramen, kterým lze předejít právě vhodným nošením. Začněte tedy u svých dětí hned od začátku dbát na to, aby batoh nosily správně.

Správně nastavené popruhy batohu i odpovídající zátěž 

Při výběru školního batohu se zaměřte na tyto parametry batůžek by měl mít alespoň 4 centimetry široké nastavitelné popruhy, které jsou v místě kontaktu s rameny polstrované. Dále by měl pevně držet tvar, mít ergonomicky tvarovaná záda, být lehký, nepromokavý a s reflexními prvky. 

Po tom, co batoh společně s malým školákem vyberete, je třeba ho ještě správně nastavit, aby dětská záda netrpěla. A jak na to? Přitáhněte popruhy do té míry, aby se batoh svou vahou opíral o ramena, ne však do zad. Ve většině případů to znamená, že spodní hrana batohu se bude nacházet alespoň 5 cm nebo i více nad úrovní pasu. Nezapomeňte také pravidelně kontrolovat nastavení popruhů v návaznosti na růst dítěte. To platí zejména pro mladší a tedy rychleji rostoucí děti. Myslete na to, že pokud má batoh kratší jeden popruh, zatěžuje více jednu stranu, což může vést i ke skolióze. Při špatném výškovém usazení může také přetěžovat jednu určitou část páteře, třeba krční, nebo bederní a z toho mohou plynout bolesti přetížených svalů. 

Tip: Pamatujte, že školní aktovka by neměla být příliš těžká, dítě by mělo nosit na zádech maximálně 10–15 % své hmotnosti. Před začátkem školy doporučují odborníci začít s přivykáním na zátěž již s předstihem. A to tak, že několik týdnů před začátkem školního roku začnete dítě zvykat na batoh, do kterého budete pomalu přidávat odpovídající zátěž. 

Přezůvky do školy 

Bez přezůvek se žádný školák neobejde. Ideálně byste měli zvolit takovou obuv, ve kterých bude noha upevněná (tedy ne pantofle), ale také bude moct volně dýchat. Vyhnete se tak zapaření, vzniku plísní a podobně. Jelikož v přezůvkách vaše dítě stráví téměř celý den, raději do nich investujte více. Radost z úspory u levnější obuvi brzy vystřídá zklamání z toho, jak krátkou dobu vydrží. Zaměřte se také na to, aby obuv splňovala kritéria pro certifikaci zdravotní nezávadnosti dětské obuvi.

Jaký sport vybrat? 

Páteř dítěte roste až do jeho 18 let a během vývoje je velmi zranitelná. Pohybová gramotnost hraje proto velkou roli už od útlého věku a problémy se zády se nemusí vyhýbat ani dětem. Správný pohyb je tak pro dobré držení těla zásadní. Děti by se měly věnovat přednostně komplexním a všestranným sportům, které rovnoměrně zatěžují celé tělo. To znamená, že by měly provozovat všechny možné pohybové aktivity, jako například hry, atletiku, gymnastiku, plavání a další. Intenzita zatížení by měla být adekvátní jak věku, tak pohybovým možnostem dítěte. Nevhodné jsou zejména jednostranné sporty (např. hokej, fotbal, tenis atd.), ale také všechny sporty, které nerespektují pohybové možnosti dítěte. Mohou totiž negativně ovlivnit pohybový systém. 

Důvodem bolesti zad a kloubů pak může být například i hypermobilita, která je častá především u dívek. Hypermobilita znamená zvýšený rozsah pohybu v kloubech nad běžnou míru. U dětí se vyskytuje nejčastěji v loketních a kolenních kloubech, které děti propínají až za osu končetiny. Rozsah kloubu pak nekontrolují svaly, ale omezuje jej až napětí vazů, což má za následek zranění a jeho dřívější opotřebení. 

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget