Seklo vás v kříži? Příznaky zablokované páteře nepodceňujte


Náhlá bolest zad s sebou přináší mnohá úskalí a běžné denní činnosti se následně stávají náročnými. Jak ale poznáte, zda jde o běžnou bolest zad, nebo o vážnější stav? Ani zablokovanou páteř není radno vždy podceňovat.

Bolest zad přivádí do ordinace praktického lékaře podle statistik mnoho pacientů. Ti si stěžují, že je „seklo v kříži“ nebo mají „zablokovanou krční páteř“. Než se do ordinace vůbec vypravíte, položte si otázku, zda jde o běžnou bolest zad, kterou lze zvládnout i samoléčbou, nebo o něco vážnějšího, co vyžaduje posouzení odborníka. Diagnózu si můžete zkusit stanovit i sami. Ne každá bolest zad totiž vyžaduje návštěvu lékaře.

Co je to zablokovaná páteř?

Lidově se tomu říká ústřel či houser. V medicínském smyslu by se mělo jednat čistě o blokádu meziobratlových kloubů, ale podobně se může projevovat i vyhřez meziobratlové ploténky, blokáda žebra, blokáda křížokyčelního kloubu, tzv. SI kloubu, ale také další příčiny.

Jak vzniká blokáda páteře?

Blokáda páteře může vzniknout v kterékoliv části zad – v krční, hrudní i bederní. Pokud vynecháme úrazovou příčinu, nejčastěji je důsledkem dlouhodobého přetěžování páteře vlivem nesprávných pohybových návyků. Způsobit ji tedy může například nesprávné držení těla, dlouhodobé setrvávání v nevhodných statických polohách, například při sezení u počítače nebo v autě, nesprávné zvedání těžkých předmětů, ale také dlouhodobé vystavení těla stresu.

To vše, pokud trvá déle, vytváří svalovou nerovnováhu, která mění postavení jednotlivých pohybových segmentů a vede k poruše jejich pohyblivosti. Pak už stačí jeden nesprávný pohyb a blokáda je tu. Nevhodná poloha při spánku může rovněž způsobit blokádu – nejčastěji krční páteře – a pak se ráno probouzíme s tuhým krkem.

Podobné téma: Škola zad: Co dělat, aby vás při úklidu neseklo?

zablokovana pater

Příznaky zablokované páteře

Projevy blokády páteře se liší podle toho, ve které části zad se nachází. Kromě vlastní bolesti v dané lokalitě může při blokádě krční páteře bolest vystřelovat do ramene nebo do paže, ale můžete pociťovat i bolesti hlavy či závratě. Blokovaná bederní páteř může rovněž vyzařovat do hýždí či stehna, nejčastěji po její zevní či zadní straně.

Prvním a nejčastějším projevem blokády je náhlá až ostrá bolest. Ta se objevuje zejména při změně polohy, například při pokusu otočit hlavou nebo narovnat se při vstávání ze židle.

Dalším signálem toho, že je páteř zablokovaná, je omezený rozsah pohybu. Blokáda páteře bývá doprovázena i svalovými spazmy a napětím ve svalech v jejím okolí.

Co dělat při blokádě páteře?

Začněme tím, co byste dělat neměli. Domácí napravování páteře nepřipadá v úvahu. Nikdy totiž nemůžete vědět, co přesně blokádu nebo obtíže způsobilo, a stejně tak nevíte, v jakém stavu je váš pohybový aparát.

Zkuste začít úlevovou polohou.

Pokud vás seklo v oblasti kříže, lehněte si na záda a jednu po druhé si položte nohy na židli a snažte se dýchat „do břicha“. Následně můžete vyzkoušet suché teplo, event. opatrné protažení. Pokud se bolest nezlepšuje, nebo se dokonce zhoršuje, je čas navštívit lékaře

Návštěvu lékaře neodkládejte, pokud se bolest zhoršuje v klidu nebo v noci, pokud cítíte slabost či necitlivost v končetinách, nebo pokud vnímáte poruchy vyprazdňování. Stejně tak, pokud bolest z hrudní páteře vystřeluje na přední stranu hrudníku, je tlaková nebo vystřeluje do levé horní končetiny. Také v případě závratí – zejména pokud jsou spojeny s poruchou rovnováhy nebo pocitem na zvracení.