Nejčastější dotazy o akupunktuře. Co jste o ní nevěděli? | 09 října 2020

Akupunktura je jednou z nejstarších známých léčebných technik a je součástí mnohem širší celkové tradiční čínské medicíny. Někteří ji odmítají a nevěří jí. Jiní na ni naopak nedají dopustit. Akupunkturní léčby se však není třeba bát, akupunkturní jehly totiž dokáží navodit stav hluboké relaxace i léčebných procesů. 

 

Akupunktura pracuje s energií, která proudí v těle a její nerovnováha se může projevit zdravotními problémy. Akupunkturista vyhledá bod, který odpovídá konkrétnímu problému a stimuluje jej – nejčastěji napíchnutím speciální sterilní jehlou. Tím se proudění energie přirozeně obnovuje. Akupunkturních jehel ale není třeba se bát. Nejstarší byly kostěné. Dnes se používají bezpečné nerezové a tenké jako vlásek. 

Jak hluboko, jak často? 

Univerzální odpověď není možná. Hloubka vpichu i délka působení je pro každého klienta individuální. To, zda akupunktura zabírá, můžete poznat hned po prvním sezení, jindy je potřeba přijít čtyřikrát nebo pětkrát. Protože ale pracuje s lidským tělem jako celkem, často se jako „vedlejší účinek“ léčí i problém, o kterém jste nevěděli.

Bude to bolet? 

Akupunktura je bezbolestná, i když někteří lidé zaznamenávají mírné píchavé pocity v závislosti na tom, jak citlivé mají ošetřované body. Současná akupunktura uznává kolem 700 účinných bodů, nejčastěji se používá asi 150. Jakmile je jehla na svém místě, můžete nejprve cítit brnění, mírný tlak, teplo nebo také nic. Pokud ale budou vaše pocity nepříjemné nebo dokonce nesnesitelné, upozorněte na to akupunkturistu a ten místo vpichu jehly upraví.

Jak najít dobrého akupunkturistu? 

Pokud možno si najděte takového, na kterého dostanete doporučení. V první řadě si zjistěte také jeho osvědčení a délku praxe. Dbejte rovněž na prostředí, ve kterém terapii vykonává a nebojte se zeptat, jestli si jehly sterilizuje nebo jsou na jedno použití. Stejně tak se neváhejte zeptat, pokud se vám něco nezdá. 

A cena? 

Cena za jedno sezení se pohybuje od pěti set do dvou tisíc, záleží na konkrétním akupunkturistovi, délce sezení i metodách, se kterými pracuje. Na akupunkturu neexistuje přesný návod. Délka i frekvence jednotlivých ošetření se odvíjí od konkrétního pacienta. 

Pár tipů na závěr

  • Před sezením je dobré se najíst a napít jen velmi zlehka. Určitě se vyhněte těžkým jídlům, alkoholu a kofeinu. 
  • Oblečení zvolte volné a pohodlné, které vás nikde neškrtí. Během terapie většinou není třeba kompletní odkládání oděvu jako třeba při masáži. 
  • Několik hodin po prvním ošetření můžete být výrazně unavení. Neplánujte si proto činnosti, které vyžadují zvýšené soustředění a raději odpočívejte. 
  • Někdy může dojít i ke zhoršení prvotních obtíží. Tento stav ale brzy přejde. 

 

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget