Baňkování uleví od bolesti svalů i od nachlazení. Kdy ho vyzkoušet? | 06 května 2021

Masáž pomocí speciálních baněk prokrvuje kůži, popohání metabolismus a odplavuje škodliviny z těla. Baňkování je staré více než 5 tisíc let a v současnosti se používá po celém světě. Patří mezi alternativní metody léčení a pomáhá při mnoha zdravotních potížích. V čem baňkování vlastně spočívá a kdy se vyplatí ho vyzkoušet? 

Tato starodávná léčebná metoda postupem času zakotvila v tradiční čínské medicíně a praktikovala se dokonce ještě dříve, než se zrodila známá akupunktura. Při baňkování se používají speciální skleněné, gumové či silikonové baňky, které se díky podtlaku přichytávají na bolavá místa. A s bolestí, ať už svalů, kloubů či páteře, dokáže baňkování skvěle zatočit.

Baňkování má bohatou historii 

Různé výzkumy ukazují, že baňkování se praktikovalo už 3000 let před naším letopočtem a první důkazy o používání baněk k masážím ve starověké Číně jsou datovány dokonce do roku 1000 před naším letopočtem. Číňané tak sice baňkování nejspíše nevymysleli, ale výrazně ho zdokonalili. Jedná se tedy o velice prastarou metodu, která dodnes úspěšně léčí lidi po celém světě.

Masáž baňkami pomáhá proti bolestem zad a páteře, dokáže uvolnit ztuhlé svaly, zlepšuje krevní oběh, odstraňuje zažívací potíže, a dokonce působí i proti celulitidě. Uvádí se také, že baňkování má příznivý vliv na detoxikaci organizmu a pozitivně působí také při nachlazení či migréně. Navíc se také upraví funkce příslušných vnitřních orgánů. A to všechno díky tomu, že baňkování dokáže velmi intenzivně prokrvit masírovanou tkáň, což klasická masáž nezvládne.

Důležitý je podtlak 

Přestože baňkování podstupují ve většině případů ženy, je tato masáž úplně stejně vhodná i pro muže. Pokud vyrazíte na svou první masáž baňkami, měli byste počítat s tím, že to bude možná trochu bolestivé. Baňka se totiž musí na postižené místo přisát, a to díky tomu, že ve skleněné nádobce je vytvořeno vakuum. To vznikne, pokud masér přiloží k hrdlu baňky hořící smotek nebo svíčku. Rozhodně se však nebojte, že vám baňkování popálí kůži – okraje baněk zůstanou příjemně chladné.

Aby došlo k intenzivnímu prokrvení masírovaného místa, je nutné nechat baňky přichycené zhruba 5–20 minut. V průběhu této doby byste měli cítit, jak se svalstvo prokrvuje a postupně uvolňuje. Předem však musíte počítat s tím, že tato metoda má za následek malé modřiny, které jsou ale žádoucí. Nemusíte se ale strachovat, za pár dní zmizí. 

Baňky můžete zkusit i doma 

Baňkování můžete vyzkoušet i doma, je k tomu však potřeba sada na baňkování. Na domácí masáže se nedoporučují skleněné baňky na baňkování, u kterých se vakuum tvoří pomocí plamene. Naopak na domácí vakuoterapii je ideální sada na baňkování s pumpičkou, která v baňkách vytvoří podtlak nebo baňky ze silikonu. 

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget