Nic není jen tak. Víte, jak vzniká bolest zad? | 12 května 2022

Příčin, proč záda bolí, může být více – od úrazu, náhlého prudkého pohybu až po dlouhodobé zanedbávání páteře či celkově nesprávný životní styl. 

Špatné držení těla, dlouhé sezení nebo opakovaně nesprávný způsob zvedání předmětů, nedostatek pohybu nebo naopak přetěžování zad. To vše jsou vlivy, které dávají našim zádům zabrat každý den.

Poškozené plotýnky a poruchy v meziobratlových kloubech páteře mají jedno společné, a tím je poškození funkce zádového svalstva. Během několikahodinového nesprávného sezení je vyvíjen tlak na meziobratlové ploténky, avšak většina stabilizačních svalů páteře přitom odpočívá. Proto dochází k jejich atrofii a oslabení. Naopak hluboké svaly v oblasti břicha a pánve mají tendenci zkracovat se. Tato nerovnováha pak přetěžuje klouby mezi obratli a plotýnkami, což dráždí nervové receptory. A to je právě jeden z důvodů, proč vzniká opakující se bolest zad.

Bolest se neobjeví jen tak 

Dlouhodobé a nerovnoměrné zatěžování zádového svalstva a kloubů v kombinaci se stresem, nedostatkem pohybu či nadváhou často vede k postupné ztrátě správné funkce a výpadku činnosti krátkých hlubokých páteřních svalů. Ty zajišťují jemné pohyby, které umožňují správné nastavení a stabilizační funkci páteře. Když nefungují správně, nahrazuje je zvýšená činnost dlouhých povrchových svalů zad. Tato zvýšená činnost pak vede k jejich únavě a bolesti.

Nakonec tak stačí i zdánlivě naprostá maličkost. Prudší pohyb, chlad nebo stres, na který svaly zad zareagují reflexně stažením se nebo dokonce křečí. To způsobí, že se těla obratlů pohybují směrem k sobě a tlak se přenáší na meziobratlové ploténky, důsledkem čehož může dojít k jejímu „prasknutí“ či lidově řečeno k „vyskočení plotýnky“. To následně způsobí útlak nervového kořene a jeho poškození, které doprovází nepříjemná bolest. Bolest tedy může vznikat ve více částech pohybových struktur. V přetíženém svalu, meziobratlovém kloubu nebo v utlačovaném nervovém kořeni. 


Pravidelné cvičení i zdravý životní styl 

Pamatujte na to, že bolest je obvykle důsledkem dlouhodobě zanedbávané péče o záda. Případný problém můžete samozřejmě zkusit vyřešit i svépomocí – tím, že upravíte svůj životní styl, který se zdravými zády úzce souvisí. Je ale třeba změnit hlavně každodenní návyky. Snažte se omezit stres a pravidelně se hýbejte. Pokud máte nadváhu, pokuste se zhubnout. Pokud kouříte, měli byste přestat. Pravidelné cvičení, ideálně pod dohledem odborníka, je určitě dobrá volba. Naučte se také správně sedět, nastavte si správnou výšku monitoru, dopřejte si kvalitní matraci a těžké předměty zvedejte nohama, ne zády. 

V neposlední řadě nezapomínejte ani na pravidelný přísun vitamínů B1 – benfotiaminu, B6 a B12, které se starají o výživu vašich nervů (účinnou trojkombinaci těchto vitamínů najdete v léku milgamma® N cps*). Dávky ovšem musí být pravidelné, a hlavně dostatečně vysoké, pohlídejte si proto rozdíl mezi lékem a výživovým doplňkem.

Tip na závěr: Pokud bolest zad nepřestává, nebo šíří-li se například do oblasti nohou či rukou, je třeba navštívit lékaře. V tomto případě je pravděpodobný tlak na nerv z „vyskočené“ meziobratlové ploténky. Lékař následně určí další diagnostický a léčebný postup.

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget