Noční bolesti zad není radno podceňovat! | 05 dubna 2019

Bolest zad je civilizační choroba, která naneštěstí dříve nebo později postihne cca 80 % lidí, přičemž téměř polovina z nich bude touto bolestí trpět opakovaně. Nedostatek pohybu, dlouhé prosezené hodiny u počítače, nezdravá a nevyvážená strava, to vše se podepisuje na bolesti, která člověku dokáže pořádně znepříjemnit život.

„Jak já se těším do postele!“

Poznáváte se? Také se každý večer těšíte, že se dnes konečně pořádně vyspíte? Vždyť dobrý spánek je přece všelék, který uleví i bolestivým zádům, a ráno se tak vzbudíte čerství a bez bolesti. Pozor, opak je bohužel často pravdou. Běžná bolest zad někdy během noci možná na chvíli ustoupí, ráno se však zase přihlásí v plné síle. A pak tu jsou i skrytá nebezpečí, která své ostré drápky vystrkují právě během noci.

Některá onemocnění totiž zapříčiňují, že bolest nejenže v noci neustoupí, ale dokonce se během spánku může začít ozývat víc. A to je obzvláště nepříjemné, protože záda pak bolí doslova ve dne v noci, a vy si tak nikdy pořádně neodpočinete. Příkladem za všechny může být velice vážná Bechtěrevova choroba, která postihuje hlavně muže, a to již v mladém věku. Poškozuje páteř a může skončit až ochrnutím. Zamířit k doktorovi byste samozřejmě měli kdykoli, když vás bolesti zad trápí delší dobu, ale pokud máte navíc pocit, že se bolesti během noci zhoršují, s návštěvou lékaře rozhodně neotálejte.

Jak se zbavit nočních bolestí zad

V některých případech je možné si dopřát úlevu několika jednoduchými kroky. Pokud bolest pramení například z namožených svalů, je dobré se dostatečně prohřát, protáhnout a poté se uložit do co možná nejpohodlnější polohy. Dopřejte také tělu extra dávku hořčíku, aby vás v noci nebudily křeče.

Žena se protahuje po ránu v posteli probuzená po příjemném spánku bez bolesti zad

Je také možné, že je bolest způsobena polohou, ve které spíte. To je často podpořeno špatnou matrací, polštářem či roštem. Pokud navíc spíte rádi na břiše, přirozené zakřivení páteře se narovnává, nemluvě o tom, že máte krk otočený o devadesát stupňů, což může způsobit bolest krčních či zádových svalů. Pokud spíte na zádech, a přesto vás bolesti pravidelně budí, zkuste si dát další polštář pod kolena. A jestli spíte na boku, pokrčte nohy a polštář si dejte mezi kolena.

Když bolesti neustupují

K tomu, abyste se zbavili bolesti zad, zejména té opakované, často bohužel ani protahování, dostatečné množství pohybu a zdravá strava samy o sobě nestačí. Léčbu je dobré podpořit léky, které obsahují dostatečné množství vitaminů skupiny B, zejména vitaminů B1, B6 a B12, které se starají o výživu nervových vláken. Navíc obvykle i zesilují účinek léků proti bolesti, zkracují čas potřebný k jejich užívání nebo umožňují jejich užívání v nižší dávce. Tím tyto vitaminy snižují riziko plynoucí z dlouhodobého užívání léků proti bolesti. Zlepšují také výživu nervů a svalů zad tím, že zasáhnou metabolismus utlačovaného nervu a svalu ovlivněním několika enzymů, a upravují jejich výživu zlepšením zásobování krve a zrychlením odstraňování zplodin látkové výměny. Proto je dobré při léčbě bolesti zad pamatovat i na jejich správnou, dostatečnou a dlouhodobou výživu právě těmito vitaminy. Je ale třeba užívat je ve formě léku, nikoli pouhého doplňku stravy.

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget