Obstřik uleví od bolesti, ale má i svá rizika | 24 března 2022

Byli jste někdy na obstřiku nebo u vás takovou možnost zvažovali? Jde o drobný lékařský zákrok, který spočívá v aplikaci analgetika, kortikoidu, injekční stříkačkou při akutní bolesti zad nebo při zánětech či otocích pohybového aparátu (nejčastěji kloubů). Obstřik sice přináší rychlou úlevu od bolesti, ale má i svá rizika.

Při silné bolesti člověk většinou automaticky sahá po léku proti bolesti. Je ale potřeba mít na paměti, že analgetika problémy se zády neřeší, jen potlačují jejich projevy. I proto je velmi důležité po příčinách bolesti pátrat. Jen tak se dají bolesti pohybového aparátu léčit účinně a dlouhodobým efektem.

U lékaře na obstřiku

Pokud vás bolest úplně neničí, k lékaři rozhodně utíkat nemusíte. Často pomůže strávit dva dny v pokoji a v teple. Pokud je ale bolest výrazná nebo přetrvává, je dobré vyhledat pomoc odborníka. Ten se bude nejprve snažit vaši bolest utlumit. K tomu mu poslouží léky nebo již zmiňovaný obstřik. Ten uklidní zánět, sníží či zcela odstraní bolest, a záda tak připraví na další léčbu.

Většina obstřiků se praktikuje ambulantně a nevyžaduje žádnou speciální přípravu. Aplikuje se jehlou do místa původu bolesti. Po samotné aplikaci byste měli sedět aspoň 20 minut v čekárně pro případ, že by se objevily nežádoucí účinky. Jaký bude efekt obstřiku, resp. Jak dlouho bude obstřik působit, závisí na více faktorech a je to velmi individuální. I nadále je proto potřeba se řídit doporučeními lékaře. Po obstřiku se několik dní vyhněte námaze a chladu.

Rizika obstřiku

Kromě toho, že obstřik pomůže rychle ulevit od bolesti, má i rizika, na která by se nemělo zapomínat. K takovým nežádoucím projevům patří alergická reakce, ale může například dojít ke zvýšení či naopak ke snížení krevního tlaku. Někdy je ale obstřik to jediné, co v daný moment pomůže.


Zavařit může i nevhodná léčba

Bolest někdy dokáže člověka úplně ochromit a metod, které dokážou zmírnit bolest zad, je skutečně mnoho. Žádná z nich však není univerzální. Co pomůže jednomu, nemusí na druhého člověka vůbec zabrat. Nevhodně zvolená léčba pak může stav i zhoršit. Velkou škodu může rovněž napáchat, když se někdo pokusí o nápravu zad prudkým pohybem, tzv. „napravením“. Léčba patří v první řadě do rukou lékaře specializovaného na problematiku pohybového aparátu a fyzioterapeuta

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget