Laická masáž není masáž | 29 března 2019

Chvíli jste si s dětmi házeli míčem na zahradě, a najednou se celé odpoledne nemůžete pořádně narovnat. Partner se nemůže dívat na to, jak potichu (nebo i nahlas) trpíte, a tak vám nabízí, že vám záda „rozmasíruje“. Je to však rozumná nabídka?

Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly

Řekneme si to na rovinu: domácí masáž bez pokročilých fyziologických znalostí ani při dobré vůli často nevede k výsledkům, které byste si opravdu přáli. I přes určité uvolnění a příjemné pocity při dotecích může dojít k nežádoucímu rozšíření bolesti a prohloubení skutečného problému. Pokud na vás partner naléhá, že chce pomoci, doporučujeme maximálně formu tlakové stimulace. Rozhodně však nelze jít přes bolest, pokud nechcete stav ještě zhoršit.

Pozor na varovné signály

V dnešní době, kdy má sedavé zaměstnání přes 70 procent Čechů, jsou bolesti zad hned po nachlazení druhým nejčastějším zdravotním problémem. Nedostatek pohybu, hodiny sezení u počítače, které nejsou prokládány dostatečným protahováním, či dokonce nesprávné zvedání těžkých břemen dlouhodobě ničí vaši páteř i zádové svalstvo. Pokud nebudete na varovné signály (jakými jsou například časté bolesti v konkrétní partii zad) reagovat, tělo si to jednoho dne jistě vybere zpět.

Soustřeďte se proto na posilování oslabených svalů nejen zad, ale i trupu, stejně tak důležité je protahování svalů v bederní oblasti. Nepodceňujte relaxaci a cviky na zlepšení rovnováhy, výrazně zlepšují držení vašeho těla.

Masážní pomůcky ano, nebo ne?

Nezapomínejte, že záda drží „pohromadě“ celou horní polovinu vašeho těla. Při nesprávné volbě i frekvenci masážních doteků riskujete daleko dlouhodobější problém. To už raději doporučujeme využít relaxačních pomůcek, jako je například foam roller (masážní váleček z tvrdé pěny) či masážní tyč. Existuje mnoho dalších šikovných vychytávek, díky nimž si budete moci promasírovat a uvolnit svaly zad, krku a ramen. Například masážní háčko vám pomůže uvolnit svaly v oblasti celé páteře. Pomocí něj totiž stlačíte ty správné akupresní body – a pak se budete cítit příjemně uvolnění a svěží.

žena si masíruje záda pomocí foam rolleru

Masáž raději od profíka

Certifikovaný zdravotní masér je jednoznačně tou nejlepší volbou, pokud jde o to, odborně uvolnit i velmi ztuhlé svaly, narovnat záda či napravit některá jejich poškození. I u profesionální masáže ale může jít jen o krátkodobé řešení problému. Pro opravdové řešení bolesti zad je nutné celkově změnit svou životosprávu – dbát na pravidelný pohyb, zdravou stravu, správné návyky a dostatečný odpočinek.

Pokud vás tedy bolesti zad trápí již nějakou dobu, na domácí masáž raději zapomeňte a běžte rovnou k lékaři. Ten vám kromě vyšetření a návrhu léčby určitě doporučí i nějaké jednoduché uvolňovací cviky, které budete moci provádět sami v klidu domova, a zároveň vám poradí, jestli je zrovna pro vás masáž dobré řešení.

90denní výzva

Stáhněte si ebook s 90 dny aktivit pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Na této stránce používáme analytické nástroje

Z důvodu vyhodnocování kvality obsahu a jeho dalšího šíření na této stránce používámé analytické nástroje služeb Google a Facebook. Prosíme tedo a váš souhlas s jejich užíváním. Úplné znení podmínek sběru údajů.