Bolesti v oblasti beder se nevyplatí podceňovat | 20 května 2021

Bolest beder je bolest, která se vyskytuje v oblasti bederních obratlů, může mít různou intenzitu a v závislosti na příčině bolesti jí trpí mladší i starší lidé. Mezi hlavní příčiny patří nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, špatné držení těla, nadváha nebo příliš namáhavá aktivita. Silné bolesti zad mohou ovšem doprovázet také jiná závažnější onemocnění. Která to mohou být a kdy se vyplatí zpozornět?

Vyhřezlá ploténka

Akutní bolest beder může způsobit například trhlinka či výhřez meziobratlové ploténky, který se vyznačuje náhlou prudkou bolestí bederní páteře. Ta zpravidla vystřeluje do dolní končetiny. Jde o velmi bolestivé a nepříjemné onemocnění, které se lidově nazývá houser, ústřel či ischias. Obecné příčiny vyhřezlé ploténky nejsou vždy zcela jasné.

Může jít o genetiku, velkým rizikovým faktorem jsou však i těžké manuální práce. Bezprostřední příčinou může být prudký pohyb, prochladnutí či fyzická zátěž, např. zdvihání těžkého břemene či časté ohýbání. S vyšším věkem klesá pružnost plotének, rizikovým faktorem je proto také věk, dále pak nedostatek pohybu či cvičení. 

Příznaky přitom souvisí s místem, kde k výhřezu došlo. Nejtypičtější je v oblasti bederní a krční meziobratlové ploténky, nejméně je postižena oblast hrudní. V případě bederní bývají postiženy nohy, kde se kromě bolesti mohou vyskytovat i poruchy citlivosti, pohyblivosti a tedy i problémy při chůzi. 

Akutní bolest, která vzniká při výhřezu ploténky nebo přetížením svalů, obvykle opadne přibližně za 3 týdny. Pokud ale záda bolí neustále a intenzivně, v žádném případě neodkládejte návštěvu lékaře.

Ochablé svalstvo i onemocnění ledvin 

Svalová dysbalance označuje stav, kdy jsou některé zádové svaly přetížené a jiné zas ochablé a je nejčastější příčinou bolesti beder u mladších ročníků. Dalším častou příčinou bolesti v této oblasti může být i onemocnění vnitřních orgánů, nejčastěji související s nemocemi ledvin, u žen pak s gynekologickými chorobami. I když je složité rozpoznat, zda je bolest způsobená svalovým přetížením, nebo potížemi s ledvinami, je důležité na tuto variantu myslet, protože může jít o zánět ledvin či močových cest. Ten, pokud tedy přejde do chronické fáze, může v nejhorším případě vést i k trvalému poškození ledvin. Při onemocnění ledvin je bolest beder lokalizována mezi kost křížovou a poslední žebro, pokud navíc v tomto místě na pár sekund přitlačíte či poklepete, ucítíte prudkou a tupou bolest, která vychází zevnitř. I v tomto případě je na místě navštívit lékaře co nejdříve. 

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget