Baňkování uleví od bolesti svalů i od nachlazení. Kdy ho vyzkoušet?


Masáž pomocí speciálních baněk prokrvuje kůži, popohání metabolismus a odplavuje škodliviny z těla. Baňkování je staré více než 5 tisíc let a v současnosti se používá po celém světě. Patří mezi alternativní metody léčení a pomáhá při mnoha zdravotních potížích. V čem baňkování vlastně spočívá a kdy se vyplatí ho vyzkoušet?

co je bankovani

Baňkování je starodávná léčebná metoda, která postupem času zakotvila v tradiční čínské medicíně a praktikovala se dokonce ještě dříve, než se zrodila známá akupunktura.

Při baňkování se používají speciální skleněné, gumové či silikonové baňky, které se díky podtlaku přichytávají na bolavá místa. A s bolestí, ať už svalů, kloubů či páteře, dokáže baňkování skvěle zatočit.

Baňkování má bohatou historii 

Různé výzkumy ukazují, že baňkování se praktikovalo už 3000 let před naším letopočtem a první důkazy o používání baněk k masážím ve starověké Číně jsou datovány dokonce do roku 1000 před naším letopočtem. Číňané tak sice baňkování nejspíše nevymysleli, ale výrazně ho zdokonalili. Jedná se tedy o velice prastarou metodu, která dodnes úspěšně léčí lidi po celém světě.

Masáž baňkami pomáhá proti bolestem zad a páteře, dokáže uvolnit ztuhlé svaly, zlepšuje krevní oběh, odstraňuje zažívací potíže, a dokonce působí i proti celulitidě. Uvádí se také, že baňkování má příznivý vliv na detoxikaci organizmu a pozitivně působí také při nachlazení či migréně. Navíc se také upraví funkce příslušných vnitřních orgánů. A to všechno díky tomu, že baňkování dokáže velmi intenzivně prokrvit masírovanou tkáň, což klasická masáž nezvládne.

Zaujme vás: Nejčastější dotazy o akupunktuře. Co jste o ní nevěděli?

jak funguje bankovani

Důležitý je podtlak 

Přestože baňkování podstupují ve většině případů ženy, je tato masáž úplně stejně vhodná i pro muže. Pokud vyrazíte na svou první masáž baňkami, měli byste počítat s tím, že to bude možná trochu bolestivé. Baňka se totiž musí na postižené místo přisát, a to díky tomu, že ve skleněné nádobce je vytvořeno vakuum.

To vznikne, pokud masér přiloží k hrdlu baňky hořící smotek nebo svíčku. Rozhodně se však nebojte, že vám baňkování popálí kůži – okraje baněk zůstanou příjemně chladné. Aby došlo k intenzivnímu prokrvení masírovaného místa, je nutné nechat baňky přichycené zhruba 5–20 minut. V průběhu této doby byste měli cítit, jak se svalstvo prokrvuje a postupně uvolňuje. Předem však musíte počítat s tím, že tato metoda má za následek malé modřiny, které jsou ale žádoucí. Nemusíte se ale strachovat, za pár dní zmizí. 

Baňky můžete zkusit i doma 

Baňkování můžete vyzkoušet i doma, je k tomu však potřeba sada na baňkování. Na domácí masáže se nedoporučují skleněné baňky na baňkování, u kterých se vakuum tvoří pomocí plamene. Naopak na domácí vakuoterapii je ideální sada na baňkování s pumpičkou, která v baňkách vytvoří podtlak nebo baňky ze silikonu.