Dýchání podle Wim Hof metody | 10 února 2022

Wim Hofova metoda dýchání v posledních letech doslova obletěla svět a začala být opravdu oblíbenou technikou. Není se čemu divit, protože lidem nabízí spoustu zdravotních benefitů. Například zklidňuje uspěchanou mysl, čímž snižuje stresovou zátěž, může být ale i prevencí před nejrůznějšími nemocemi. Přečtěte si, jak s metodou začít a s čím dokáže pomoci. 

​​Wim Hof, přezdívaný také jako Ledový muž, je vitální šedesátník, který je známý především svou mimořádnou odolností vůči chladu. Tento nizozemský extrémní otužilec přišel s metodou dýchání, meditování a otužování, která si posledních letech získala obrovské množství následovníků po celém světě. 

Benefity pro naše zdraví 

Wim Hof v průběhu let vyvinul revoluční a zdraví obnovující způsob hlubokého dýchání. Jedná se o speciální dechové techniky, které mají pozitivní vliv na naše zdraví. Mezi prokázané výhody patří například více energie, redukce stresu, lepší soustředění, zrychlení metabolismu, rychlejší regenerace po fyzické námaze, zlepšení spánku nebo eliminace příznaků chronických onemocnění. Toto dechové cvičení má však také kontraindikace. Vyvarovat cvičení by se proto měli těhotné ženy, pacienti s diagnózou epilepsie, pacienti léčící se na vysoký krevní tlak, srdce nebo po srdeční či mozkové příhodě. V tomto případě je vždy vhodné poradit se s lékařem.

Na dýchání mějte pohodlí a klid 

Dýchací metoda je snadná a zvládne ji v podstatě každý. Stačí se jen držet níže uvedených kroků. Provádějte ji na bezpečném a klidném místě, ideálně hned po probuzení a s prázdným žaludkem. A jak postupovat při samotném dýchání? 

  • Lehněte si – pokud vám to je příjemné můžete i sedět, ale nejlepší je lehnout si na pohodlnou podložku.
  • Zcela se uvolněte – všechny svaly na těle uvolněte, především ramena, obličej, břicho.
  • Vyzkoušejte si, zda se vám lépe dýchá pusou nebo nosem u toho zůstaňte. Wim Hof říká, že je jedno, kudy do těla vzduch dostanete,.
  • Zahřejte plíce – tento bod někteří vynechávají, ale můžete jej zařadit. Zahřát plíce stačí třemi hlubokými nádechy a výdechy a připravit je tak na aktivitu. Poté už můžete začít se samotným dýcháním.
  • Opakujte 30 nádechů a výdechů po sobě. Nádech by měl být hluboký, intenzivní. Nadechujte se do břicha, plic až krku. Výdech je jemný, přirozený. Nějaký vzduch v těle vám tedy může zůstat.
  • Jeden nádech i výdech do plna – nadechněte se opět velmi intenzivně a tentokrát vydechněte zcela.
  • Zádrž dechu – opět se plně nadechněte, jemně vydechněte jako při opakování předchozích nádechů a výdechů a zadržte dech. Kyslík, který vám zůstal v těle vám pomůže vydržet překvapivě dlouho bez nádechu. Můžete si stopovat, jak dlouho vydržíte bez dechu. Jakmile ucítíte potřebu nadechnout se, zhluboka se nadechněte ještě chvilku podržte a poté vydechněte.
  • Celé cvičení opakujte 3-4x. 

Tím, že jsou nádechy opravdu hluboké do celé horní poloviny těla a výdechy pouze poloviční a jemné, se v těle hromadí kyslík a rozproudí se krev. Můžete cítit teplo, které se pak využívá při otužování. Okysličením také přicházejí různé prožitky, hučení v uších, mravenčení nebo různé obrazy před očima. Po skončení dechového cvičení se budete cítit lehce, svěže, odpočatě a plně propojeni se svým tělem. Užívejte si tento stav klidu a blaženosti a využijte ho třeba pro závěrečnou meditaci. Vyplavují se také hormony štěstí, takže se vám výrazně zlepší nálada. 

Tip na závěr

Poslouchejte své tělo. ​​Dýchací cvičení by sice mělo probíhat ráno a nalačno, ale nebojte se dát si sérii i večer po dni plném stresu (také nalačno). Dýchací cvičení ani meditaci naopak nikdy neprovádějte ve vodě.

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget