Bolest krční páteře o prázdninách? S těmito tipy se jí vyhnete | 17 června 2021

Léto, prázdniny, sluníčko — to vše je spojené s cestováním. Pokud je ale hodně dlouhé, jsou velmi namáhána naše záda. To ale není jediné, co zádům v létě neprospívá. O prázdninách se totiž snadno může stát, že naše krční páteř trpí více než jindy. Co za tím stojí, a jak tomu předejít a nezkazit si dovolenou? 

Jakkoliv to možná na první pohled nemusí být zcela zjevné, ve skutečnosti patří krční páteř mezi nejvíce namáhané části lidského těla. A dojde-li k jejímu zablokování, i ty nejběžnější a nejzákladnější pohyby se najednou stanou v podstatě nemožné. Příčin, které tento stav způsobují, může být vícero, naštěstí ale existují i konkrétní řešení, jak problémům předejít. 

Za volantem dělejte pauzy 

I přesto, že během roku řídíte každý den do práce, tak určitě ne několik hodin v kuse. V létě se najezdíte za poznáním a na dovolenou více než kdy jindy a dlouhé cesty a přejezdy se pak mohou podepsat právě na bolavé krční páteři. Mějte proto na paměti toto pravidlo tří: pravidelné zastávky, krátký odpočinek a protažení celého těla. Během delších cest můžete zkusit také masážní polštářky do auta nebo si s sebou vozte masážní přístroj na baterky, kterým si tu a tam uvolníte ztuhlý krk. 

Vlastní polštář 

Někdo rozdíl v polštářích ani nezaznamená, ale většina z nás pozná, když mu spaní nevyhovuje. Je to moc tvrdé nebo měkké, polštář naducaný nebo naopak poloprázdný. Páteř je prostě na něco zvyklá a časté změny se mohou projevit. Vozte si proto na dovolenou preventivně svůj polštář nebo alespoň zdravotní polštářek, který vaši krční páteř udrží, kde chcete.

Správně nastavené kolo 

Cyklistika patří k nejoblíbenějším sportům. Můžeme ji provozovat na čerstvém vzduchu, sami, s rodinou, v náročném, nebo naopak relaxačním tempu. Zároveň je vhodná pro všechny věkové skupiny a například i pro ty z nás, kteří trpí artrózou nebo mají nadváhu. I jízda na kole má však svá pravidla. Vždy například myslete na to, jestli je vaše kolo správně nastavené a zda je jízda na něm pohodlná. Pokud tomu tak není, může dojít k jednostrannému přetížení svalů, což může mít za následek nepříjemné bolesti zad. Obecně lze říci, že bychom nikdy neměli být nad řídítky příliš skloněni a mít sedlo ve vysoké poloze. Sedlo by mělo být rovnoběžné se zemí a ve stejné výšce jako sedlo bychom měli mít nastavena také řídítka, případně je mít o pár centimetrů níže.

Z mokrých plavek hned do sucha 

Jedna z věcí, která se týká nošení oblíbených bikin a spousta žen si ji možná ani neuvědomuje. Krční páteř totiž může začít pekelně bolet i od každodenního nošení plavek. Pokud nosíte horní díl uvázaný za krk, navíc pěkně utažený, brzy se to na krční páteři projeví. Když vylezete z vody a převléknete si mokrý spodek, udělejte to samé i s vrchním dílem. Pokud je to jen trochu možné měňte typy podprsenky tak, aby nebyla neustále uvázaná na šíji, což v konečném důsledku přispěje k rovnoměrnějšímu opálení. 

Relaxujte, ale s mírou 

Všeho moc škodí! A to platí i v případě, pokud jste se rozhodli, že celou dovolenou proležíte pod slunečníkem s knížkou od rána do večera. Budiž vám to přáno, myslete ale na to, že důsledkem takového častého polehávání může být bolest zad. Někdy člověk opravdu potřebuje “vypnout” a klidně celé dny jen proležet, zkuste to ale občas proložit krátkou procházkou nebo protahovacím cvičením. Vaše krční páteř vám bude vděčná!

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget