Jak vybrat tu správnou obuv a kdy sáhnout po zdravotní? | 08 dubna 2021

Ačkoliv jsou ortopedické problémy jednou z nejčastějších civilizačních chorob, bývá jejich příčina vcelku banální – špatné boty. Ty mohou způsobit nejen bolení nohou, ale také nesprávné držení těla, posunuté plotýnky a s nimi spojené bolesti zad. Často trpí i klouby a lýtkové svaly. A to vše většinou úplně zbytečně. Jak ale boty vybrat tak, aby opravdu seděly a nohy netrpěly?

Na nákup obuvi raději odpoledne

Po celém dni je noha objemnější, je proto lepší jít nakupovat v odpoledních hodinách. Bota, která vám ráno krásně seděla, se odpoledne může stát nesnesitelně úzkou a nová obuv tak nadělá víc škody, než užitku. Zkoušejte zároveň i vždy celý pár. Člověk není symetrický, a proto můžete mít jednu nohu větší než druhou, nebo jednu nohu širší. Vždy tak vybírejte velikost podle té větší nebo širší nohy. Širší nebo delší botu pak můžete vyrovnat například pomocí vložek, které zakoupíte přímo v obchodě s obuví.

Ne nadarmo se říká dvakrát měř, jednou řež. Velikost obuvi deklarovanou výrobcem na krabici berte proto jako orientační. Vaše velikost se bude – výrobce od výrobce – lišit, je tedy důležité vždy botu důkladně vyzkoušet. Pokud se chcete v obuvi cítit dobře, koukejte i na to,  z jakých materiálů je vyrobená. Pro zdravé a pohodlné obutí bez bolesti je lepší si vybírat obuv z přírodních materiálů, odlehčenou, vyměkčenou, s pružnou podešví a zdravotními prvky. Zvláště s ohledem na dobu, jakou v obuvi strávíte je dobré volit prvky pro podporu příčné a podélné klenby – anatomicky tvarované a ortopedické stélky.

Kdy sáhnout po zdravotní obuvi?

Zdravotní obuv se hodí pro každodenní použití, ať už pracujete ve zdravotnictví, gastronomii, kadeřnictví nebo v kanceláři. Ulevuje unaveným chodidlům a podporuje správné držení těla. Měkká stélka navíc tlumí chůzi a šetří tak vaše klouby. A jak si poradit s výběrem?

  • Bota se musí ohýbat tam, kde lidské chodidlo. Měla by tedy mít pružnou špičku a zároveň musí dobře sedět. Prsty i pata proto potřebují mít kolem sebe několik milimetrů prostoru. Jinými slovy, nesmíte stát na okraji stélky ani na jejím konci.
  • Nejlepšími materiály jsou stále ty přírodní: useň nebo textil. Jsou měkké, prodyšné a absorbují vlhkost. Velmi dobře ale poslouží i materiály syntetické, jako je třeba lorika. U modelů s pevnou špičkou oceníte i větrání pomocí perforace usně malými dírkami. Pro celodenní nošení jsou ideální boty s antibakteriální úpravou.
  • Cena nemusí být rozhodující – do dobré zdravotní obuvi nemusíte investovat půl výplaty, i levnější modely poslouží dobře. Zapomeňte ale na plastové sandály z tržnice.
  • Podrážka neklouže – zejména v provozu, kde potřebujete pevný a jistý postoj. Třeba v místnosti s keramickou dlažbou, oceníte boty s protiskluzovou podrážkou.
  • Masážní obuv není na celý den – hodina denně v botách s masážnímu výstupky je příjemná. Ale celý den? Zkuste boty s otočnou stélkou – vložka z jedné strany masíruje, po otočení je hladká.

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget