Léčitel zad jménem McKenzie | 22 února 2019

McKenzie metodu mechanické diagnostiky a terapie (MDT) vynalezl před více než třiceti lety novozélandský terapeut Robin McKenzie. Jde o mezinárodně uznávaný způsob vyšetření a léčby bolesti krční a bederní páteře a kloubů. Hlavní myšlenkou je vzdělání pacienta a jeho aktivní přístup ke komplexní léčbě – jinými slovy, naučí vás, co dělat, abyste se sami zbavili bolesti zad a kloubů. Když budete poctivě cvičit, je velká pravděpodobnost, že bude léčba úspěšná.

Pro koho je McKenzie?

Metoda je určená těm z vás, které trápí bolesti krční a bederní páteře a kloubů na končetinách. Velkou šanci na vyléčení pomocí této metody máte zejména, když

  • je vám lépe při chůzi či jiném pohybu než v nečinnosti
  • vaše bolest je spojena s nějakou konkrétní aktivitou
  • delší sezení bolest zhoršuje
  • zažíváte přes den chvíle, kdy vás nic nebolí
  • necítíte se dobře po dlouhodobějším předklonu (např. při zahradničení).

Nezapomeňte ale, že váš konkrétní stav musí nejdříve posoudit proškolený terapeut, jedině ten dokáže po vyšetření určit vaši diagnózu.

Když už se tedy pro cvičení McKenzie rozhodnete, měli byste postupovat následovně:

Krok první: Vyšetření

Nejdřív ze všeho vás důkladně vyšetří fyzioterapeut – zaměří se zejména na chování pohybového aparátu a výskyt vašich specifických anomálií. Připravte se tedy i na to, že po vás bude chtít různé série pohybů, u nichž důkladně prozkoumá reakce vašeho těla. Během prohlídky po vás bude chtít, abyste opakovali určité série pohybů. Podle vaší reakce pak určí, kam váš konkrétní problém zařadit.

McKenzie metoda

Pokračujeme diagnózou

Diagnózu určí na základě několika proměnných – vašich příznaků při vykonávání pohybů při vyšetření (kde, jakým způsobem a jak moc to bolí) a pak vašich odpovědí na cílené otázky. To by mělo stačit k tomu, aby přiřadil vaše obtíže k jednomu ze syndromů popsaných Robinem McKenziem.

Následuje léčba

McKenzieho terapie se zakládá na zkušenosti, že léčba, kterou zvládnete sami doma, a můžete ji tak provádět několikrát denně, přináší úlevu od bolesti dřív než léčba jednou či dvakrát týdně u terapeuta. Proto dostanete doporučení, jak přesně cvičit a naopak kterým pozicím se vyhnout. Jestliže jsou vaše obtíže komplikovanější, může být cvičení na začátku doplněno o manuální techniku provedenou přímo terapeutem, např. mobilizaci. Tu jistě ti z vás, kdo trpí bolestmi zad, znají: jde o uvolnění bloku prokřupnutím. Když víte, co, proč a jak máte dělat, a jste důslední, měli byste být schopni své obtíže zmírnit nebo se jich zbavit úplně.

Poslední krok: Prevence

Jestliže díky McKenzieho metodě zvládnete odstranit nebo zmírnit své obtíže, gratulujeme. To ale neznamená, že máte hotovo na celý život. V tuto chvíli dostanete od terapeuta doporučení, co dělat, abyste minimalizovali riziko, že se vám bolest vrátí.

Nezapomeňte ani na dostatečnou výživu

Cvičení je jeden z nejdůležitějších pilířů zdravých zad. Existují ale i další faktory, které ovlivní kondici vaší páteře. Váš životní styl (odpočíváte dostatečně a máte dostatek pravidelného pohybu?), stravování (jíte pestře a dopřáváte tělu dostatek živin a vitaminů?) a rovněž výživa nervů v oblasti páteře. Dopřávejte svému tělu pravidelnou a vysokou dávku kombinací vitaminů B1, B6 a B12 urychlujících hojení poškozených nervových vláken a podporujících analgetický efekt. Správná, pravidelná a vysokodávková kombinace „béček“ vyživuje nervy – ty pak rychleji regenerují a jsou odolnější. Abyste však dosáhli těchto benefitů, je potřeba je užívat ve vysokých dávkách – vitamin B1 a B6 v denní dávce 120–270 mg a vitamin B12 v dávce do 1 mg.

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget