Na dovolenou autem, busem i vlakem. Tipy a cviky, které pomohou zvládnout i dlouhou cestu! | 20 června 2020

Léto je pomalu za dveřmi a s ním přichází i jedno z nejpříjemnějších období celého roku – čas dovolených a odpočinku. S cestami na dovolenou je však mnohdy spojené zdlouhavé cestování a také nepříjemné bolesti zad. A častou příčinou bývá právě dlouhé sezení ve stísněných podmínkách. Jak tedy problémům se zády předejít a užít si tak zasloužené chvíle volna v plné formě? 

Za volantem 

Zvlášť pro řidiče a jejich pohybový aparát je sezení za volantem při dlouhých cestách náročné a nejčastěji tak trpí bolestmi krční a bederní páteř právě oni. Při řízení je člověk nucen držet hlavu předsunutou a zároveň krční páteř v mírném záklonu. Takové svalové strnutí po delší dobu může ústit až v blokádu krční páteře, která způsobuje nepříjemné bolesti hlavy či migrény. Během cesty zkuste proto minimálně každých 45 minut vystoupit z auta a důkladně se protáhnout. Nejen, že tím prospějete ztuhlým svalům, ale zároveň i okysličíte mozek a načerpáte aspoň trochu nové energie. 

 

Je pravda, že standardní konstrukce automobilového sedadla k dodržení zásad zdravého sedu úplně nenahrává. Pomoci ale může správné nastavení sedadla. Základním požadavkem je úhel, který svírá opěradlo se sedákem, v rozmezí 95 až 100 stupňů. Při takto vzpřímeném sedu dokáže řidič nejlépe vnímat chování vozu, případně čelit únavě a je účinně chráněn bezpečnostním pásem. Zdravý sed můžete podpořit i tím, že si za záda v úrovni pasu vložíte malý míč zvaný overball nebo složenou deku. Tím předejdete bolesti zad a budete se v sedadle cítit mnohem pohodlněji. 

Pohodlně ve vlaku i v autobuse 

  1. Seďte co nejméně, a pokud to jde, mějte nohy volně natažené. Hlava by měla mít dostatečnou opěru, aby nedocházelo k namáhání krční páteře. 
  2. Pokud máte ve vlaku nebo v autobuse možnost, jděte se projít do uličky, protáhněte se, uvolněte ramena, krční páteř a udělejte několik hlubokých nádechů a výdechů. 
  3. Nohy si při sezení položte na stupátko a vyhněte se častému zlozvyku, pokládání nohou na sedadlo. Páteř se tak dostává do špatného postavení. 
  4. Během cesty si několikrát zakružte předloktím ruky a v kotníku nohy, vystřídejte obě ruce i obě nohy, protřepte je. Máte-li možnost, postavte se několikrát na špičky a paty a nohy prošlapujte. 
  5. Dodržujte pitný režim, dejte si jen lehkou svačinu. Raději se vyvarujte také alkoholu a těžkého jídla. 
  6. Bolestem, otokům či unaveným nohám můžete ulehčit aplikací přírodních bylinných mastí a prostředků s chladivým účinkem. 
  7. Chystáte-li se na delší cestu, zvažte raději, zda nemůžete jet vlakem. Nejen, že to bude mnohem pohodlnější a příjemnější, ale poděkují vám i vaše záda. 

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget