Nosíte dítě v nosítku, nebo ho raději vozíte? Na tohle byste si kvůli zádům měli dávat pozor! | 15 února 2020

Nošení dětí v šátku nebo v nosítku je doslova fenoménem poslední doby a benefity, které dětem i rodičům přináší, jsou jistě nesporné. Téměř většina dětí je v šátku nebo nosítku klidnější, méně pláčou, nebolí je bříško, jsou v těsném kontaktu s rodičem a celkově jsou spokojenější. Co na to však říkají naše záda? 

Správně uvázaný šátek udělá většinu práce za vás 

Čerstvě narozené miminko je od narození na nošení „uzpůsobeno“, je to jeho základní potřeba. A to speciálně na nošení v těsném tělesném kontaktu s láskyplně pečující osobou. Šátek je proto na nošení v prvních měsících ideální pomůckou. V první řadě je ale důležité, aby váha dítěte byla rozložená a zátěž tudíž rovnoměrná. Pokud nosíte dítě spíše na boku (pánvi) a zátěž je na jednom rameni, je vhodné strany střídat, abyste tělo příliš nepřetěžovala. 

Nejvhodnější je tzv. nošení na trupu, kdy automaticky dochází k rozložení váhy na obě strany. Šátek by měl být uvázán tak, aby vám to bylo pohodlné a nikde vás neškrtil ani netáhnul, zároveň ale musí důkladně podpírat dítě. Pokud si nejste správným vázáním šátku jisti, zkuste oslovit lektorku nošení dětí, která vám ukáže přesný postup. Dobře uvázaný šátek totiž udělá hodně práce za vaše záda –  upraví totiž těžiště a váhu miminka rozloží na různé části těla. 

U nosítka se zaměřte na popruhy 

Výběr dětského nosítka je v porovnání s ostatními starostmi rodičů malou věcí, je to ale rozhodnutí, které má dlouhodobý vliv nejen na vaše dítě, ale i na vás. Při výběru nosítka vždy myslete na to, aby ramenní popruhy byly dostatečně široké, vyztužené, nikde vás netlačily, neškrtily, ani netáhly. Jedině tak se v nich budete i po několika hodinách nošení cítit příjemně a nebudou vás bolet záda, ani ramena. Nejšetrnější způsob pro vaše záda je nosit děťátko na zádech, to jde ale až u starších dětí, miminka je nutné nosit ještě na břiše. Při nošení miminka vpředu mějte proto vždy na zádech zkřížené popruhy, čímž ramenům odlehčíte ještě o něco více. 

Smiřte se s faktem, že nošení dítěte v šátku či nosítku je pro záda zátěž vždy. Je proto vhodné ji kompenzovat pravidelným cvičením a protahováním, ideálně každý den. Zkuste posilovat hluboké svaly na míči při sledování večerního filmu nebo seriálu, jděte si zaplavat nebo využijte jinou vaši oblíbenou pohybovou aktivitu. 

Na svá záda myslete i při výběru kočárku 

Cvičení ostatně nezanedbávejte ani když je vaše dítě spíše „kočárkové“. Tlačení kočárku přece jen vyžaduje nějakou sílu a navíc jsou při něm zapojovány jiné svaly než normálně. Abyste se nad kočárkem nemusela zbytečně hrbit nebo mít ruce naopak zbytečně vysoko, vyberte si takový, který má nastavitelnou výšku madla – díky tomu se vám s ním tak bude lépe manévrovat a i jízda s ním vás bude stát méně sil. Zjistěte si také, zda je součástí výbavy odpružení kol. Výhodou je pochopitelně odpružení předních i zadních náprav, protože pak je jízda na jakémkoliv povrchu mnohem komfortnější a tím pádem pro vaše záda a ruce méně namáhavější. 

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget