Pracovní stereotypy aneb i home office má svá pravidla | 25 března 2021

home office pravidla práce z domova

home office pravidla práce z domova

Home office je teď aktuální více než kdy jindy a jistě má své výhody. I doma je ale důležité dodržovat určitá pravidla. Správné sezení za PC, dobře nastavený monitor, pravidelné přestávky na protažení – na to vše je třeba myslet, aby záda netrpěla. Připravili jsme proto několik tipů, na co nezapomínat ani při práci z domova. 

Pohodlně, ale správně 

V první řadě je nutné vyřešit pracovní kout a sezení, které se alespoň trochu podobá tomu správnému. Výška stolu by se proto měla pohybovat okolo 75 cm.  Rozhodně si také pořiďte dobrou židli. Ta by se měla postarat o správné držení vašeho těla. Optimální jsou židle s opěrkou na ruce i hlavu. Jenže – ani ta nejlepší židle neodvede práci za vaše tělo. Myslete na to, jak na židli sedíte. Ideální je sed s pravým úhlem v kyčelním a kolenním kloubu. Pokud máte, dejte si mezi opěrku židle a záda overball, který uleví vaší páteři.

Nezapomínejte na to, že pokud se natáhnete na gauč s nohama nataženýma a položíte si notebook na klín, nejen, že jste v tu chvíli lákavým cílem pro děti, které po vás začnou skákat, ale do tří dnů budete nutně potřebovat minimálně zásah maséra. 

Správná výše monitoru 

Záda, ruce i šíji ochráníte, když budete mít ve správné výšce monitor. Ten byste proto měli mít tak, aby horní okraj obrazovky byl ve výšce očí či nepatrně výše. Hrbit se nad notebookem, byť u stolu, je jen o málo lepší než sedět na gauči. Nic se nestane, pokud tak budete sedět hodinku či dvě. Ne však v okamžiku, kdy se od vás očekává v improvizovaných domácích podmínkách práce na několik hodin denně. Dobru službu vám určitě prokáže také stojánek na notebook.

home office pravidla práce z domova

Nezapomínejte na pauzy

Neseďte přikovaní ke stolu celý den, jednou za čas je dobré se zvednout a projít se, zkrátka změnit polohu. A také se protáhnout. Nebojte, nemusíte provádět složité úkony, stačí pravidelně udělat pár základních cviků. Zkuste třeba natáhnout paže před trup a vzpažit. Opakuje asi pětkrát. Aby byl cvik ještě efektivnější, propleťte prsty a dlaně vytočte dopředu. Toto cvičení hravě zvládnete i vsedě, protáhnout se ale můžete i vestoje – pomůckou vám bude třeba židle. O ni se jednou rukou opřete, druhou vzpažte a opačnou nohu protáhněte dozadu – dejte jen pozor na příliš zakloněnou hlavu a prohnutá bedra – a zhluboka dýchejte. Projděte se občas také na čerstvém vzduchu, třeba jen na pět minut – zádům značně ulevíte. 

Tip na závěr 

Nastavte si hranice, které budou vyhovovat všem členům domácnosti. Pomáhá, pokud svůj home office začínáte a ukončujete pravidelně ve stejnou dobu. Střídejte práci s krátkými přestávkami na kávu, na protažení, na zadívání se z okna, na oběd. Oblékejte se aspoň trochu přibližně, jako když jdete do práce. Nikdo po vás nechce, abyste doma chodili v obleku, zvolte takové oblečení, které je pohodlné a civilní zároveň. Vypadá to sice jako maličkost, ale jen silné povahy ve skutečnosti odvedou skvělou práci v pyžamu.

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget