Za bolest zad mohou i polohy při spánku. Víte, které to jsou? | 15 listopadu 2019

Dlouhá noc plná osvěžujícího, regenerativního spánku způsobí, že se druhý den budete cítit neporazitelní, plní sil a energie. Jenže pokud vás ráno (nebo nedej bože ještě během noci) probudí bolest zad, na den na draka je zaděláno. Jak se tomu vyhnout? 

Bolest zad při spánku – takhle si na ní zaděláte

Za bolestí zad během spánku může stát mnoho příčin. Nejčastěji jde o nějaký zdravotní problém, špatně zvolenou matraci, rošt nebo polštář, ale také o to, v jaké poloze usínáme a spíme. 

Spánek na břiše

Spánek na břiše je jednou z nejčastějších příčin bolesti dolní části zad. Zplošťuje přirozené zakřivení bederní páteře, zvyšuje tlak na klouby a obratle a nezdravě napíná vazy zad. Pokud opravdu nemůžete spát nebo usínat jinak, než právě na břiše, zkuste si aspoň pod břicho vložit malý polštář, abyste nepřirozenému tlaku na bederní část zad trochu ulevili.

Spánek na boku

Spát na boku stále ještě není tou nejlepší polohou pro vaše záda, nicméně pořád lepší, než poloha na břiše. Jestli patříte mezi ty, kteří usínají právě takto a jinak si to už ani nedovedete představit, zkuste malý fígl s oporou kolen. Umístěte menší polštář mezi kolena. Díky tomuto vylepšení získá spodní část zad extra podporu a nebude tak náchylná k bolesti. Případně si můžete pořídit na spaní speciální dlouhý polštář, nejčastěji užívaný během těhotenství a kojení. O něj se můžete krásně zapřít, umístit ho správně mezi kolena a vyspat se doslova jako v hnízdečku. 

bolest zad při spánku lze odstranit správnou spánkovou polohou

Spánek na zádech

Sice jde o tu nejzdravější spánkovou pozici, nicméně pokud budete mít nekvalitní matraci, rošt nebo polštář, pak vám ani tato poloha od problémů neuleví. Pokud vás tedy záda bolí i přesto, že spíte na zádech, podrobte vaší postel důkladné analýze. Polštář, matrace i rošt by totiž měly být pravidelně udržované a hlavně neproleželé. Jestli se vám už v matraci vytvořil důlek, který ani při nejlepší snaze nemizí, asi bude na čase zainvestovat do nového vybavení. Záda vám za to tisíckrát poděkují. A na podpůrný polštář nezapomínejte ani zde, jen ho místo mezi kolena umístěte rovnou pod ně. 

Několik dalších tipů, jak na bolest zad při spánku

Ležíte na zádech, kolena máte podložená, matrace, polštář i rošty jsou nové a zdravotní, ale záda pořád bolí? Zkuste ještě některý z následujících tipů.

Spánek na boku v poloze plodu

Pokud máte problémy s vyhřezlými meziobratlovými ploténkami, mohlo by vám pomoci spát v poloze plodu:

  • Lehněte si na záda a opatrně se otočte na bok
  • Přitiskněte si kolena k hrudníku a jemně stočte trup směrem ke kolenům
  • Nezapomeňte čas od času měnit strany

A jak že vám tato pozice pomůže? Meziobratlové ploténky jsou vlastně takové měkké polštářky mezi obratli v páteři. Jenže pokud se jejich část vytlačí z obvyklého prostoru jinam, začnou utlačovat okolní nervy, kvůli čemu pak záda začnou bolet. Stočením trupu do polohy plodu otevřete mezeru mezi obratli a této bolesti ulevíte.

bolest zad při spánku lze odstranit správnou spánkovou polohou

Zbavte se stresu

Určitě to slýcháte ze všech stran; stres je příčinou všeho. Tak minimálně u bolesti zad to rozhodně může být pravda. Stres totiž způsobuje, že se vaše svaly dostávají do tenze, kterou si v tu chvíli nemusíte ani uvědomovat. A dlouhodobý nebo opravdu velký stres s vámi klidně zvládne prožít celou noc. Ráno se tak budíte polámaní, nemůžete se pomalu ani pořádně narovnat a vlastně ani nevíte proč. Zkuste si před spaním dopřát pravidelnou dávku meditace, stačí klidně i pár minut. Zavřete oči, soustřeďte svou mysl na ticho (nebo tlumenou hudbu či pravidelný zvuk) a snažte se na nic nemyslet. Všechno, co vás stresuje odcloňte a nepouštějte si to k tělu. Minimálně do té doby, než budete moci příčinu stresu aktivně vyřešit. A na to během spánku opravdu není vhodná doba :). 

A pokud žádné z našich doporučení nezabralo, určitě neotálejte s návštěvou lékaře. 

90denní výzva

Stáhněte si ebook s 90 dny aktivit pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget