7 zlozvyků, které mohou za bolesti zad | 13 dubna 2019

To, že ze špatného držení těla bolí záda nebo že za bolestí páteře je často sedavý způsob života, nedostatek pohybu či třeba moc těžká kabelka, jste si asi už přečetli mnohokrát. Pojďme se tentokrát raději zaměřit na tzv. „tajné škůdce“, na důvody, které potajmu unikají naší pozornosti či se tváří tak nevinně, že by je nikdo nepodezíral. Ale záda je nakonec stejně všechny odhalí, a to v té nejméně příjemné podobě – opakující se bolesti.

1. Sladkosti

Nikoho asi nepřekvapí, že nadváha, která je s přehnanou konzumací sladkostí často spojena, je jednou z častých příčin bolesti zad a že shodit pár kilo často v této věci pomůže víc, než by člověk čekal. Sladkosti ale také způsobují vyšší zánětlivost, protože se stoupající hladinou cukru v krvi tělo produkuje více cytokinů, molekul, které mimo jiné právě zánětlivost podporují. A od zánětů je k bolesti zad jen malý krok.

2. Kouření

Málokdo ví, že tahle aktivita negativně ovlivňuje kosti a přispívá k předčasnému opotřebení meziobratlových destiček. Při kouření se totiž snižuje přítok krve do těchto destiček, a ty tak nedostávají potřebné živiny a neregenerují, jak by měly. Navíc zrychluje rozvoj osteoporózy, protože zhoršuje správné vstřebávání vápníku do kostí. Pokud tedy kouříte, zkuste s tím přestat, aspoň pokud si chcete zdravé kosti užívat co nejdéle.

3. Málo sluníčka

Naše tělo potřebuje dostatek slunečního svitu, aby z něj mohlo čerpat vitamin D. Ten totiž pomáhá udržet silné kosti regulací hladiny vápníku. Lidé, kterým se tohoto vitaminu nedostává v dostatečném množství, mohou trpět symptomy jeho nedostatku, a to včetně svalových bolestí, svalové slabosti a bolesti kostí. V závažných případech může snížení absorpce vápníku vést k pomalejšímu růstu, změkčení kostí a oslabení jejich struktury, což zvyšuje riziko deformace, osteoporózy a zlomenin.

4. Telefony

Hlavně ty chytré, které nás nutí sklánět hlavu víc, než je dobré. Znáte pojem SMSkový krk? Ten nás začíná trápit ve chvíli, kdy páteř ohýbáme při dívání se na mobil (jestli někdo nevolal, co je kde nového, co kdo komu poslal za zprávu…) častěji, než by bylo radno. Tím dochází k přílišné kompresi meziobratlových destiček – a ejhle, bolest horní části zad a krční páteře je na světě.

Zlozvyk - často skloněnou hlavou nad mobilním telefonem si zaděláte na tzv. SMSkový krk

5. Stres

Ten totiž způsobuje ztuhlost a napjatost svalů, což se může projevit bolestí páteře, ale i hlavy. Takže pokud jste v jednom kole po většinu dne, dejte si pauzu a chvíli se věnujte něčemu zaručeně antistresovému. Páteř vám poděkuje.

6. Podpatky

Tohle se bude týkat nejspíš jen dam, ale nedá se to nezmínit. Příliš vysoké podpatky nutí vaše záda do pozice, která je nepřirozená. Že se to negativně projeví bolestí zad, není třeba vysvětlovat.

7. Noha přes nohu

Když si dáte nohu přes nohu, pánevní kost nebude ve vodorovné pozici, a záda se tak lehce zakřiví, což povede k nerovnoměrnému tlaku na jednu stranu páteře a nezdravému zatěžování meziobratlových plotének. Navíc hrozí, že dojde k útlaku lýtkového nervu, což může způsobit oslabení ohnutí nohy v kotníku a následné zakopávání o vlastní špičku chodidla.

Poznali jste se v některém z výše zmíněných zlozvyků? Pokud ano, je načase s ním začít něco dělat, než vám to nepříjemným způsobem připomenou sama záda. Podívejte se třeba na náš e-book, ve kterém najdete 90 rad, jak se o svá záda starat, aby byla zdravá a nebolela.

90denní výzva

Stáhněte si ebook s 90 dny aktivit pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Na této stránce používáme analytické nástroje

Z důvodu vyhodnocování kvality obsahu a jeho dalšího šíření na této stránce používámé analytické nástroje služeb Google a Facebook. Prosíme tedo a váš souhlas s jejich užíváním. Úplné znení podmínek sběru údajů.