Jaký je správný sed?
Chcete-li se zbavit nebo předejít bolesti zad, je nesmírně důležité, abyste i ty nejběžnější denní činnosti - pracovní stereotypy - vykonávali správně as co nejmenším dopadem na vaše záda.

Sed je dnes nejčastější statickou polohou a sedavý způsob života je jednou z hlavních příčin bolesti zad. I správné (hlavně dlouhodobé) sezení zatěžuje páteř, proto minimálně jednou za hodinu změňte polohu, postavte se, projděte se, ideálně si i chvíli zacvičte.
Jak správně sedět?
Na židli sedíme tak, abychom s pánví byli co nejvíce vzadu a bederní oblast se dotýkala opěrky, která je nastavena na 90°-100° úhel vůči sedací ploše. Chodidla by měla být vždy celou plochou na zemi as holeněmi by měla mít 90° úhel. Důležité je postavení pánve, která by měla být lehce klopená dopředu. Toto postavení nám zajistí podpření bederní oblasti zad. Kolena jsou od sebe na šířku pánve a výšku sedáku bychom měli nastavit tak, aby při položení rukou na klávesnici byl 90° úhel v loktech a ramena volně dolů, zároveň hlava a krk v prodloužení páteře.
Přečti si také: Pracovní stereotypy aneb i home office má svá pravidla
Sed s vypodložením chodidel
Odlehčení dolní části zad, ale i kloubů dolních končetin dosáhnete podložkou pod chodidly. Tu je třeba využívat, zejména pokud patříte k lidem s nižším vzrůstem a výška sedací plochy židle vám neumožňuje kontakt chodidel s podložkou.
Sed s polohovacím klínem na sedací ploše židle
K potížím s dolní částí zad se často přidruží přetížení kyčelních kloubů (koxartróza). Hlavně tehdy je vhodné na sedací plochu židle položit polohovací klín. Jeho zvýšená zadní část zlepší správné klopení pánve a zvýší úhel, který vůči sobě zaujímá trup a stehna. Tím klín přispěje k odlehčení a snížení bolestivosti bederních kloubů, jakož i bederně-křížové části páteře.
Dynamický sed
Nejlepší je sed na gymnastickém míči, na který si několikrát za den přesedněte. I zde je však nutné zachovat všechny zásady správného sedu. Na míč si sedejte, hlavně když se cítíte unavení, nedokážete se soustředit na práci nebo vnímáte přetížení až bolest zad. Dejte si ale pozor, ať na míči nesedíte déle než dvě hodiny v kuse.
Vysoký sed
Při tomto druhu sedu jde skoro o stoj, a méně tak zatěžujeme dolní část zad. Úhel, který vůči sobě zaujímá trup a stehna, se blíží 180°. Vysoký sed můžete využít v práci, ale i doma – například během žehlení nebo umývání nádobí.
Náš tip! Nesmíme zapomínat ani na sezení za volantem, zejména při delších cestách. Návod na to, jak správně nastupovat do auta či sedět při řízení vám nabídnou naše instruktážní videa.