Rady a tipy na předvánoční úklid aneb jak ho zvládnout s úsměvem | 20 listopadu 2020

vánoční úklid

Příprava na Vánoce se neobejde bez vánočního úklidu, kterému většinou věnujeme důkladnější péči. Během roku zkrátka na některé práce prostě nezbývá čas a stále je tak odkládáme, při vánočním uklízení je ale považujeme za téměř nezbytné. Nezkoušejte vše ale stihnout rychle a naráz, mohla by to odnést vaše záda. Ale jak vše zvládnout s lehkostí a bez zbytečné bolesti? 

Úklid je fyzicky náročná činnost. Neustále se pro něco natahujete, taháte těžké věci, skláníte se nad podlahou a ke konci se často cítíte, jako byste právě uběhli maraton. Proto, než se vrhnete do akce, nezapomeňte se alespoň trochu rozcvičit a prohřát, protáhnout ruce, trup i nohy – přesně jak nás to učili už v hodinách tělocviku. 

Činnosti střídejte 

Ideální je rozdělit si úklid domácnosti na menší úseky a zdolávat je postupně. Jednotlivé činnosti střídejte tak, abyste v žádné poloze nebyli příliš dlouho. Pokud vás tedy čeká například umytí několika oken, vytírání, vysávání a věšení vypraných záclon, rozložte si to následovně: nejprve umyjte část oken, pak vytřete, uvařte si kávu nebo čaj a během čekání, než podlaha uschne, chvilku relaxujte. Zhluboka se párkrát nadechněte, aby se uvolnila bránice. Teprve pak se vraťte ke zbylým oknům. Na závěr vysajte koberce a pověste záclony.

Občas se krátce protáhněte 

Domácí práce je vhodné střídat i proto, že například při mytí oken nebo věšení záclon jsou ruce nahoře, zatímco třeba u vysávání spíše v předklonu. Zádům prospějete, pokud se mezi oběma činnostmi aspoň krátce protáhnete. Pro tělo není dobré, pokud si veškerý úklid naplánujete na jeden den a snažíte se udělat maximum najednou. Nejenže vás druhý den bude všechno bolet, ale můžete si způsobit i kloubní blokádu.

 

Vánoční úklid bez bolesti, zdravá záda, domácí práce

Přizvěte na pomoc praktické pomocníky 

S úklidem vám může pomoci také řada moderních pomocníků, kteří umí úklid usnadnit a zpříjemnit. Například na podlahu seženete teleskopický mop, jehož výšku si nastavíte podle sebe, a nebudete se tak muset během vytírání neustále ohýbat, což právě záda ocení nejvíce. Vybrat si můžete i mezi mopy, které se samy vyždímají. Pokud vás čeká mytí oken, pořiďte si speciální vysavač na okna, který je též na teleskopické tyči. Okna stačí postříkat čisticím přípravkem, lehce otřít hadrem a pak už je do sucha a čista vysajete vysavačem. Navíc nebudete muset lézt na židli – nebo ještě hůře na okap – a riskovat tak své zdraví. Omýt s ním můžete i dlaždice v kuchyni a koupelně, zrcadla a další hladké povrchy. Speciálně upravený vysavač na podlahy vám pak umožní vysávat i pod postelí nebo pod gaučem, aniž byste se museli naklánět až k zemi. 

Na záda nezapomínejte ani při pečení 

Až budete stát u válu, nepředklánějte se, ale mírně se rozkročte, čímž se vám sníží těžiště, páteř zůstane vzpřímená a vy můžete v klidu pracovat. Když otevřete dvířka spodní skříňky a jednu nohu si nakročíte do nejspodnější poličky (po chvilce nohy samozřejmě vystřídáte), mírně podsadíte pánev a zaktivujete vnitřní břišní svaly, můžete se lehce předklonit s napřímenou páteří, krásně pracovat a jemně posilovat zároveň. Při vyndavání plechu z trouby zase dávejte pozor, abyste se neshýbali s kulatými zády. Místo toho se rozkročte na šířku boků, sehněte se do mírného podřepu a teprve pak cukroví vyndejte. 

Tip: Ať už luxujete, myjete okna, žehlíte nebo vaříte, snažte se mít záda co nejvíce rovná. Odborníci též doporučují stát s jednou nohou mírně vpředu nebo vzadu, případně s jednou nohou položenou na podložce. Tak můžete přenášet váhu z nohy na nohu a šetřit si záda před zbytečným přetěžováním. 

 

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget