Takhle NE aneb nejčastější chyby na zahradě | 02 května 2020

Práce na zahradě přináší radost, dokáže zahnat chmury i pročistit hlavu. Stačí ale špatná poloha při plení záhonku nebo lehké ofouknutí. I takové zdánlivé maličkosti mohou mít dopad na naše zdraví a umí pěkně zkomplikovat život. Jak zahradnické práce tedy dělat tak, abyste se vyhnuli bolesti a poškození zad? Důležitá je nejen správná volba oblečení, obuvi a pracovního náčiní, ale i důkladné protažení. 

Zvolte vhodný oděv a chraňte si záda 

Jarní počasí může být nevyzpytatelné, vyplatí se proto pod oblečení navléknout ještě termoprádlo, zejména pod triko, aby dolní část zad byla při častých předklonech a klečení zakryta a chráněna. Při práci na zahradě se člověk totiž rychle zpotí. Pak stačí i malé ofouknutí studeným větrem a na prochladnutí nebo ústřel bederní páteře je zaděláno. Stejně důležitá je i obuv, která by měla být pohodlná a pevná. Nemusí to být zrovna obuv sportovní, ale vyplatí se zvolit botu s pevnou patou, která zvládne vyrovnávat terén a zabrání tak zatěžování páteře a žeber. 

Protahujte se a střídejte pozice  

Někomu není pohodlný dřep, někoho bolí klečet. Pracovní polohy proto měňte podle toho, aby se vám pracovalo pohodlně. Můžete si pořídit i stoličku na sezení či klečení. Při práci také myslete na to, že je vhodné činnosti střídat a občas se projít a protáhnout. Je to důležité z důvodu, aby svalstvo dostalo jiný směr tahu, protáhlo se a prokrvilo. Tím předejdete tuhnutí svalů a přetížení z jedné polohy. Není nutné se protahovat každých pět minut, klíčové ale je poslouchat své tělo. Když cítíte, že vás začíná bolet za krkem, změňte polohu, odpočiňte si a krátce se projděte či protáhněte. 

Těžké věci zvedejte opatrně 

Při práci na zahradě se často nevyhnete ani nošení těžkých věcí. Myslete proto na to, že nejlepší je břemena zvedat a pokládat přes dřep, s rovnými zády a naopak je důležité se vyvarovat hlubokému ohnutí v zádech. Tento pohyb může způsobit ústřel bederní páteře nebo i výhřez meziobratlové ploténky. Při zvedání zkuste také využít síly svalstva celého trupu jako celku a nespoléhat jen na zádové svalstvo. Záda tím můžete zbytečně přetížit a zvýšit riziko úrazu. I při výběru ostatního náčiní se soustřeďte na to, aby se vám s ním pohodlně pracovalo a nemuseli jste se při práci s ním hrbit, nepřirozeně se krčit či zaklánět. 

Co když se bolest přece jen dostaví? 

V případě bolesti je dobré svaly co nejdříve promazat, případně promasírovat. K tomu se vyplatí aplikovat i suché teplo v podobě nahřívacích polštářků nebo teplých bederních pásů. Vyvarujte se naopak horké vany, ta by vám mohla ještě více uškodit, než ulevit. Na mokré krátkodobé teplo totiž svaly reagují stažením a hrozí tak ještě zhoršení obtíží. Zároveň tělu dopřejte opravdu důkladný odpočinek, který je právě v této chvíli obzvlášť důležitý. Myslete také na to, že pokud se dlouhodobě potýkáte s bolestmi zad, které jsou způsobeny zánětlivým nebo mechanickým poškozením (radikulární syndrom) periferních nervů a kořenů, je důležitý pravidelný přísun vitaminů B1, B6 a B12, které se starají o výživu nervů zad. Kombinace pravidelných a vysokých dávek vitaminů skupiny B totiž zlepšuje metabolismus a regeneraci periferních nervových vláken. Díky svému protibolestivému účinku navíc uvolňuje reflexní křeč svalstva. 

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget