Začínáme s nordic walkigem. Důležitá je technika i správné hůlky | 21 října 2021

nordic walking zaciname technika hulky

Nordic walking vyznávají mladí i starší, aktivní sportovci i nesportovci. Chůze zlepšuje krevní oběh, posiluje srdce a plíce, je prevencí osteoporózy a pomáhá při hubnutí. Hůlky pak udělají chůzi ještě zdraví prospěšnější a stále jde o pohyb vhodný prakticky pro každého. Jak s nordic walkingem začít?

Chůzi doporučují lékaři jako nejpřirozenější a nejlepší způsob pohybu. A když ji obohatíte o chodecké hůlky, přinese vám to spoustu dalších výhod. Hůlky totiž prodlužují a současně usnadňují krok, navíc posilují i svalstvo rukou. Navíc pomáhají rozpínat hrudník a tím zlepšovat dýchání. 

Chůze s hůlkami dále zvyšuje pohyblivost páteře, uvolňuje svalové napětí v oblasti zádových a ramenních svalů a snižuje zátěž kyčelních a kolenních kloubů. Pokud tedy chcete pomalu zvyšovat svou kondici a udržet se fit, nordic walking je tím správným sportem, se kterým můžete začít kdykoliv.

Hůlky si nejprve vyzkoušejte 

Hůlky si můžete koupit buď tzv. chodecké nebo speciální pro nordic walking. Ty první jsou levnější, některé z nich mají nejen bodec, ale stejně jako ty dražší i speciální „minibotičku“ na konci dolní části. Některé typy mají držadla z korku, ostatní z jiných speciálních materiálů. Rozhodněte se podle toho, která hmota je vám příjemná do ruky. V prodejnách se sportovními potřebami vám poradí a hole si samozřejmě můžete na místě i vyzkoušet. A na co nezapomenout? Důležité je volné a prodyšné oblečení, rukavice a především dobré boty. Na nich nešetřete. Silné podrážky a kvalitní pružný, ale pevný materiál svršku je základ.

Vzhůru do terénu 

Začít lze okamžitě, není potřeba nic studovat ani se učit. Jednoduše si podle svých možností naplánujte procházku a vyrazte na ni s trekingovými holemi. Udržujte pravidelné tempo a nezapomínejte, že není kam spěchat. Při nordic walkingu se nehrbte, mějte uvolněné, ale zároveň vzpřímené tělo. Vykročte nohou vpřed zároveň i s protilehlou rukou a hůl zapíchněte do země. To znamená, že když vyrazíte levou nohou, tak pravou rukou také vyjděte napřed, píchněte hůl do země a jdete druhou nohou a také protilehlou rukou. 

nordic walking zaciname

Při chůzi samotné se pokuste udržovat stále stejné tempo. Chce to malý cvik, ale když si to nacvičíte, tak počáteční strnutí opadne a každý další krok budete dělat s větší jistotu a lehkostí. Na začátek tak volte jednoduché a méně náročné trasy, a teprve časem zvyšujte pravidelnost. Pokud si nejste v začátcích úplně jistí, dejte na radu zkušenějšího, třeba sportovního instruktora, fyzioterapeuta či jiného odborníka na pohybové ústrojí. Rytmus chůze pak pochopíte a osvojíte si opravdu snadno.

Tip na závěr 

Efektivita spočívá v opakovanosti, proto je vhodné nordic walking pěstovat a na procházky vycházet pravidelně. Ačkoliv tento sport vypadá velmi jednoduše, zapojuje se do něho mnoho svalů, proto nejdříve plánujte kratší vycházky, abyste věděli, jakým způsobem bude vaše tělo reagovat. Postupně vyrážejte na delší trasy a přidávejte i kopcovitý terén.

 

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget